Kiedy zwrot podatku? Ministerstwo Finansów ruszyło z narzędziem, które pozwala to sprawdzić

Uruchomiony w tym roku e-Urząd Skarbowy wciąż jest rozwijany. Ministerstwo Finansów poinformowało, że właśnie dodano narzędzie, które pozwala sprawdzić status zwrotu podatku. Dotyczy to także osób, które czekają na nadpłatę w związku z VAT.

Jeszcze tylko do końca kwietnia trwa rozliczenie podatkowe za 2020 r. Osoby, które złożyły już zeznanie, czekają na zwrot podatku. Urząd skarbowy nadpłatę musi zwrócić w ciągu 45 dni, jeśli deklaracja podatkowa została złożona przez internet i 90 dni, jeśli przekazano ją w formie papierowej. Można też już sprawdzić status zwrotu, bez potrzeby dzwonienia do urzędu. 

Zobacz wideo Kogo dotknie ograniczenie ulgi abolicyjnej?

Kiedy zwrot podatku? e-Urząd Skarbowy pozwoli sprawdzić status

Jak poinformował resort finansów, e-Urząd Skarbowy otrzymał nową usługę. Pozwala ona sprawdzić status transakcji zwrotu podatki VAT oraz PIT. 

Usługa pozwalająca na sprawdzenie statusu zwrotu podatku na pewno będzie przydatna dla osób oczekujących na zwrot nadpłaty z zeznania PIT za 2020 r., ale jest też skierowana do przedsiębiorców, którzy otrzymują zwroty VAT

- wyjaśnia wiceminister Magdalena Rzeczkowska.

Podatnik będzie mógł samodzielnie uzyskać informację o dacie dokonania zwrotu, zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe lub przekazaniu jej do innego odbiorcy, co może mieć miejsce np. w przypadku zajęcia wierzytelności. Dane obejmą operacje od stycznia 2020 roku. 

Rozliczenie podatkówJakich chcemy zmian w podatkach? Wygrywa wyższa kwota wolna od podatku

W usłudze znajdzie się również informacja o sposobie dokonania zwrotu, kwocie naliczonej opłaty pocztowej. W przypadku zwrotu z oprocentowaniem podatnicy otrzymają też informację o kwocie wypłaconego oprocentowania.

Udostępnienie tych danych online sprawi, że podatnik nie będzie już musiał osobiście kontaktować się z urzędem skarbowym, aby uzyskać informacje o statusie swojego zwrotu. To kolejne ułatwienie, które przyśpiesza załatwianie spraw i ogranicza konieczność wizyty w urzędzie. Usługa niewątpliwie przyczyni się również do ułatwienia pracy urzędnikom KAS poprzez zmniejszenie liczby spraw, załatwianych w formie papierowej

- dodaje zastępczyni szefowej KAS Anna Chałupa.

e-Urząd Skarbowy będzie rozbudowywany do 2022 roku

Resort finansów uruchomił nowy portal podatkowy na początku tego roku. Jego rozbudowa będzie trwała jednak do września 2022 roku i będzie się odbywać etapami. 

Uruchomiony 1 lutego 2021 r. e-Urząd Skarbowy cieszy się dużą popularnością naszych klientów. Do serwisu zalogowali się oni już ponad 21,5 mln razy. Złożyli 31,3 tys. różnych pism, 733 tys. razy wyświetlili szczegóły mandatu. Ponadto zrealizowano 22 tys. płatności online, a 55 tys. razy pobierano historię płatności

- informuje szefowa Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Podatek od wynajmu. Kto musi płacić za to, że wynajmuje lokal mieszkalny innym?Podatek od wynajmu. Kto musi płacić za to, że wynajmuje lokal mieszkalny innym?

W e-Urzędzie Skarbowym klienci KAS mają dostęp m.in. do usługi Twój e-PIT, e-mikrofirmy, wykazu mandatów karnych. Mogą zrealizować płatności online do organów podatkowych i zobaczyć historię wpłat. Mogą również sprawdzić swoje dane osobowe, które posiada urząd skarbowy. Serwis umożliwia złożenie w formie elektronicznej niektórych pism np. zawiadomienia ZAW-NR, pisma w sprawie wyjaśnienia przeznaczenia wpłaty, wniosku o zaliczenie nadpłaty lub zwrotu podatku na poczet innych zobowiązań czy tzw. czynnego żalu.

Więcej o: