Hotele znalazły sposób na majówkę. Będą działać "w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem"

"Pomożemy hotelarzom w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem otworzyć się na długi weekend majowy", "Wiele obiektów świadczy usługi jako podmioty lecznicze, co jest aktualnie dozwolone". W taki sposób przedstawiciele branży hotelarskiej tłumaczą, dlaczego pojawia się coraz więcej ofert dla konsumentów. Branża chce ruszyć jeszcze w majówkę.

Część miejsc noclegowych oferuje turystom możliwość wynajęcia pokoi pomimo obowiązujących restrykcji. Marek Łuczyński Prezes Polskiej Izby Hotelarzy twierdzi, że to najlepszy dowód, że zarówno branża, jak i społeczeństwo, są już zmęczone obostrzeniami związanymi z epidemią COVID-19

Zobacz wideo dr Paweł Grzesiowski gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (20.04)

Polska Izby Hotelarzy: Hotele mogą się otwierać

- Nie rozumiemy, dlaczego rząd przedłuża zamknięcie hoteli, bo naszym zdaniem spełniamy najwyższe normy sanitarne - stwierdził w rozmowie z next.gazeta.pl. Dodał też, że hotelarze czekają na jasne deklaracje ze strony rządu o tym "co dalej".

Prezes PIH odniósł się też do coraz częstszych doniesień na temat placówek oferujących wynajęcie pokoju w weekend majowy. - Wszystko wskazuje na to, że majówka się po prostu odbędzie. Restrykcje stają się w coraz większym wymiarze fikcją - stwierdził Marek Łuczyński.

Ekspert stwierdził też, że wznawianie działalności hoteli może przybrać na sile. - PIH wyjdzie w ciągu 2-3 dni ze specjalną ofertą dla hotelarzy, którzy będą chcieli w sposób legalny otworzyć się już na majówkę. Pomożemy hotelarzom w sposób odpowiedzialny i zgodny z prawem otworzyć się na długi weekend majowy - stwierdził Marek Łuczyński.

Zdaniem przedstawiciela branży hotele czekają na konkretne kroki ze strony władz zbyt długo. - Rząd nie ma strategii dla branży hotelarskiej. Nigdy jej nie miał. Nie wiemy, jak będzie wyglądało funkcjonowanie obiektów, a deklaracje, które słyszymy, są mgliste. Pan wicepremier Gowin zapowiedział, że będzie opowiadał się za otwarciem lokali dla osób zaszczepionych. Tego typu opinie są zaskakujące w momencie kiedy tak mało Polaków zostało zaszczepionych - stwierdził.

IGHP: Liczymy na otwarcie hoteli

Marcin Mączyński, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, nie kryje, że branża jest zmęczona. - Lockdown branży trwa już ponad rok, z krótką przerwą na minione wakacje, dlatego hotele są już na skraju wytrzymałości. Liczymy, że od 4 maja hotele zostaną otwarte dla wszystkich gości, łącznie w restauracjami hotelowymi i basenami oraz możliwością organizowania spotkań, zarówno biznesowych jak i okolicznościowych. - stwierdził.

Wyjaśnił też, że hotele są bezpieczne i spełniają wszelkie rygory sanitarne, a pełne otwarcie działalności operacyjnej jest niezbędne dla przetrwania wielu obiektów.

IGHP skomentowała też coraz częstszą praktykę wznawiania działalności. - Hotele działają zgodnie z obowiązującymi przepisami, a te pozwalają aktualnie przyjmować gości z blisko 50 grup zawodowych określonych w rozporządzeniu. Wiele obiektów świadczy usługi jako podmioty lecznicze, co jest aktualnie również dozwolone. Oczekiwania gości w tym zakresie są coraz większe m.in. z uwagi na potrzebę regeneracji zdrowia po przebytej chorobie - stwierdził Marcin Mączyński.

Więcej o: