Grecja znosi kwarantannę dla mieszkańców Unii Europejskiej i pięciu innych krajów

Grecki urząd lotnictwa cywilnego ogłosił w poniedziałek zniesienie obowiązkowej 7-dniowej kwarantanny obowiązującej wcześniej w Grecji dla podróżnych "zamieszkałych na stałe w UE, strefie Schengen, W. Brytanii, USA, Izraelu, Serbii i Zjednoczonych Emiratach Arabskich".

Zniesienie kwarantanny dotyczy lotów z udziałem "podróżnych, którzy otrzymali obie dawki szczepionki" lub tych, którzy "mają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (wykonanego) w ciągu 72 godzin" przed wylotem - napisano w oświadczeniu greckiego lotnictwa cywilnego.

Komunikat pojawił się w momencie, gdy Grecja przeżywa szczyt epidemii z kilkudziesięcioma zgonami i ponad 1500 przypadkami zakażenia koronawirusem dziennie – podaje agencja AFP.

HotelMajówki nie będzie? Miejsc w hotelach mało, a goście wystawiają opinie

Mieszkańcy Grecji nadal znajdują się w ścisłym lockdownie - podróże między regionami dozwolone są tylko z "niezbędnych przyczyn" rodzinnych lub zawodowych.

Kwarantanna zostanie zniesiona w poniedziałek, ale inne "ograniczenia dotyczące lotów krajowych i międzynarodowych pozostaną w mocy do 26 kwietnia" – przekazał urząd lotnictwa cywilnego, który regularnie ocenia przepisy w zależności od sytuacji sanitarnej w kraju.

Zobacz wideo Premier Morawiecki: Od 10 maja każdy, kto skończy 18 lat, będzie mógł się zarejestrować do szczepienia

Grecja przygotowuje się do otwarcia sezonu turystycznego

Grecja przygotowuje się do otwarcia sezonu turystycznego w połowie maja, ale rząd ogłosił przed kilkoma dniami, że w tym tygodniu otworzy granice dla turystów z krajów europejskich i innych, którzy posiadają świadectwo szczepień lub testy PCR.

Oprócz obowiązkowej dotąd 7-dniowej kwarantanny, obecnie podróżni przybywający do Grecji muszą przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa, wykonany w ciągu 72 godzin. Jedynie turyści izraelscy, którzy są zaszczepieni, są zwolnieni z tych wymogów w wyniku umowy dwustronnej.

cyk/ kib/ (PAP) 

Koronawirus: wszystkie aktualne informacje i zalecenia na gov.pl.

Croissant 'Lagun' przeraził mieszkańców Krakowa. Obrońcy zwierząt przygotowują gadżetyLidl i Aldi sprzedają "laguny". "Nie ma się czego bać!"

Więcej o: