Superliga. Kluby piłkarskie opuszczają Ligę Mistrzów. Bank J.P. Morgan udzieli 3,2 mld pożyczki

Superliga ma być nowym turniejem, w którym każdego roku udział będą brały wybrane piłkarskie kluby Europy. To walka o wielkie pieniądze z UEFA. Kluby dostaną setki milionów euro za sam udział. Kilkukrotnie więcej, niż wynosi nagroda pieniężna za wygranie Ligi Mistrzów.

Na początku tygodnia 12 klubów piłkarskich ogłosiło powstanie Superligi. Arsenal, Tottenham, Liverpool, Manchester City, Chelsea, Juventus Turyn, Inter, Milan, Real, Barcelona oraz Atletico chcą się odciąć od UEFA i stworzyć rozgrywki, które zastąpią Ligę Mistrzów. Zespoły założycielskie będą miały gwarantowane występy w nowym turnieju, co zapewni im lepsze zarobki. Na jak duże pieniądze mogą liczyć?

Zobacz wideo Skąd pomysł na utworzenie Superligi? Jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o pieniądze [Studio Biznes]

Superliga. Ile zarobią kluby?

Pieniądze za udział w Lidze Mistrzów są zależne od etapu, do którego się dotrze. Sama kwalifikacja do turnieju daje 15 mln euro. Kluby mogą zarobić od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów euro, dochodząc do następnych faz turnieju. Triumfator może liczyć łącznie na mniej więcej 100 mln euro, choć za samo wygranie finału otrzymuje około 19 mln euro. Cały turniej jest jednak rokrocznie warty aż 2 mld euro. 

Wielkie kluby piłkarskie czuły, że pieniądze te są niesprawiedliwie rozdysponowane. Dlatego też utworzyły Superligę. Jej powstanie ma sfinansować bank J.P. Morgan, informuje "NY Times", który na ten cel przeznaczy 3,2 mld euro. Pożyczkę zaciągnięto na okres 23 lat, roczna rata wyniesie 264 mln euro i będzie uwzględniać 2-3 proc. prowizji dla banku. 

Martin Braithwaite Dbanie o kibica? Żarty na bok. Superliga to pełna hipokryzji gra o kasę z klubami, które nie chcą pośredników

Według Jamesa Corbetta, branżowego dziennikarza, sześć klubów za sam udział w Superlidze będzie otrzymywało co roku 180 mln euro. Nie jest jednak jasne, które zespoły mogą liczyć na takie pieniądze. Wygranie finału Superligi zostało wycenione na 30 mln euro, 10 mln euro więcej niż wygranie finału Ligi Mistrzów.  "New York Times" z kolei informuje, że największe kluby mogą za Superligę otrzymywać co roku nawet 400 mln euro, w co wliczają się zyski reklamowe (te także nie będą dzielone równo). To kwota nawet czterokrotnie wyższa niż ta, na którą łącznie może liczyć klub wygrywający Ligę Mistrzów. 

UEFA idzie na wojnę z klubami

UEFA zagroziła już, że piłkarze grający w klubach tworzących Superligę nie będą mogli występować w reprezentacjach kraju. Ponadto organizacja wygraża, że złoży przeciwko założycielom nowego turnieju pozew opiewający na 50-60 mld euro.

Światowy gigant może dofinansować Ligę Mistrzów! UEFA już działa Światowy gigant może dofinansować Ligę Mistrzów! UEFA już działa

Prezes Realu Madryt i Superligi, Florentino Perez udzielił wywiadu, w którym mówił, że Superliga powstaje m.in. dla młodych. Powołał się na badania, wedle których 40 procent osób między szóstym a 24. rokiem życia nie interesuje się futbolem. Perez powiedział też, że kluby pragną transparentności finansowej, której UEFA nie gwarantuje.

Wierzę w przejrzystość. Wiem, ile zarabia LeBron James, ponieważ zostało to upublicznione. A nie wiem, ile zarabia prezydent UEFA. Obniżyliśmy pensje w Realu Madryt i w mojej firmie. I nie sądzę, żeby tak samo zrobiono w UEFA czy w LaLidze. Dlaczego? Moja pensja jest jawna...

- mówił prezes Superligi i Realu Madryt.

Więcej o: