25,3 tys. zł - tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Po 61 latach pracy

ZUS ujawnił ile wynoszą najwyższe i najniższe wypłacane w Polsce emerytury. Różnica to przeszło 25 tys. zł. Wysokość świadczenia rośnie wraz z czasem pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Nie ma wątpliwości, że na podwyższenie świadczenia emerytalnego jest tylko jeden sposób. Jest to właśnie dłuższa praca i późniejsze wnioskowanie o świadczenie. Jeden rok pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego może podnieść świadczenie nawet o 15 proc.

- mówiła w styczniu profesor. Gertruda Uścińska, prezeska ZUS. Jak pokazują niektóre przykłady, emerytura może wzrosnąć nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. 

Zobacz wideo PiS zaproponuje emeryturę bez podatku do 2,5 tys. zł? Kuczyński: Coś tu nie gra

Ile wynosi najwyższa i najniższa emerytura w Polsce?

Najwyższa emerytura we wrześniu wynosiła 23 tys. złotych. Rekord ten został już pobity i to o przeszło 2 tys. złotych. 

Emerytka z kujawsko-pomorskiego otrzymuje co miesiąc ponad 25,3 tys. złotych. Jej staż pracy wyniósł 61 lat. Na emeryturę zaś przeszła po skończeniu 80 lat

- mówi Karol Jagielski z zachodniopomorskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, cytowany przez RMF FM.

Kiedy przejść na emeryturę? Emerytura honorowa to dodatkowe świadczenie w wysokości 4512,41 zł

Różnica względem najniższych emerytur jest kolosalna. Na przykład mieszkanka Zachodniopomorskiego otrzymuje miesięcznie od ZUS-u zaledwie 3 grosze, gdyż jej okres składkowy wynosił ledwie jeden dzień. Takich osób jest niestety więcej. 

Jagielski poinformował też o innych rekordzistach w województwie zachodniopomorskim: - Przeszło 15,4 tys. zł otrzymuje od szczecińskiego ZUS-u mężczyzna, który skorzystał ze świadczenia w wieku 73 lat i 11 miesięcy, a przepracował niemal 56 lat. W Koszalinie najwyższą emeryturę pobiera inny mężczyzna. To 13,4 tys. złotych. Przeszedł na emeryturę po skończeniu 67 lat, mając 48 lat stażu pracy.

Średnia długość życia mieszkańców Opola należy do najdłuższych w kraju. Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?

Likwidacja OFE wstrzymana

Prof. Getruda Uścińska w styczniu mówiła o tym, że dzisiejsi 20- i 30-latkowie będą musieli pracować nawet przez pół wieku. Niepewną sytuację emerytalną mają jednak wszyscy polscy obywatele, niezależnie od pokolenia. Świadczyć mogą o tym, choćby kolejne problemy z OFE. Ustawa miała być poddana głosowaniu we wtorek 20 kwietnia. Do tego jednak nie doszło, po tym jak wątpliwości zgłosiła Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry.

Więcej o: