Uzgodniono umowę społeczną dla górnictwa. "Ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego"

Związkowcy i przedstawiciele rządu uzgodnili treść umowy społecznej, która ma pokazać przyszłość górnictwa do 2049 roku. - Jestem przekonany, że to jest dobry dokument - skomentował wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń.
Zobacz wideo Czy stać nas na trwanie przy węglu? „Od tego są zależne miliardy euro płynące z Unii”

Przedstawiciele rządu porozumieli się w czwartek 22 kwietnia w Katowicach ze związkowcami w sprawie umowy społecznej, która ma określić przyszłość górnictwa na Śląsku. Negocjacje w tej sprawie trwały od wielu miesięcy.

Ceny prądu w PolsceCeny prądu najwyższe od 12 lat. Górnicy dostają gwarancję zatrudnienia

W środę odbędzie się parafowanie dokumentu. Akceptacja przez KE już w maju?

Parafowanie umowy społecznej dla górnictwa odbędzie się w środę. Wtedy też mają zostać ujawnione jej szczegóły. Rząd i związki górnicze mają nadzieję, że Komisja Europejska zaakceptuje dokument w maju - informuje Grzegorz Kozieł, reporter TOK FM.

Umowa społeczna będzie miała cztery załączniki, które dotyczyć będą zasad udzielania pomocy publicznej, inwestycji przewidzianych do realizacji, terenów pogórniczych oraz instrumentów pomocowych dla firm około górniczych i gmin górniczych - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń, którego słowa cytuje biznes.interia.pl za PAP.

Umowa społeczna ma pokazać przyszłość górnictwa do 2049 roku. - Jestem przekonany, że to jest dobry dokument przede wszystkim dla pracowników górnictwa węgla kamiennego, ale także ważny z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego Polski, z punktu widzenia polskiej gospodarki - ocenił Soboń.

Wydobycie węglaGórnicy otrzymają 120 tys. zł odprawy? Minister: Warunki wciąż są negocjowane

Umowa społeczna o likwidacji górnictwa "dobra, ale dotyczy trudnych decyzji"

Podczas wcześniejszych rozmów uzgodniono m.in. pakiet socjalny dla górników odchodzących z kopalń. W opinii Dominika Kolorza, szefa śląsko-dąbrowskiej Solidarności, umowa społeczna jest dobra, ale dotyczy trudnych decyzji.

- Jednak jakby nie patrzeć zdecydowaliśmy i skonkretyzujemy to w środę i w późniejszym terminie poprzez ostateczne podpisanie (umowy - przyp. red.) na likwidację jednej z najważniejszych branż w Polsce - powiedział dla RMF FM Dominik Kolorz. Jego zdaniem nie da się dziś przewidzieć, czy w przyszłości nie będzie odwrotnego trendu w kwestiach węglowych, a nowoczesne technologie pozwolą na niskoemisyjne korzystanie z węgla.

Więcej o: