Trzynasta emerytura. Wypłacono już ponad 10 mld zł, a to jeszcze nie koniec

Od początku kwietnia "trzynastka" trafiła do ponad 8,4 mln emerytów i rencistów. Niektóre osoby nadal jednak czekają na wypłatę świadczenia. Łącznie wydanych zostanie na ten cel ponad 11 mld złotych. Tymczasem w listopadzie emeryci i renciści mogą liczyć na "czternastkę". Ile wyniesie?
Zobacz wideo Szymon Hołownia odpowiada na pytania o program

Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, trzynasta emerytura trafiła już do ponad 8,4 mln z 9,8 mln wszystkich uprawnionych osób. Wydano zatem na ten cel ponad 10 mld z 11,2 mld złotych na ten cel przeznaczonych. W listopadzie wypłacone zostanie natomiast kolejne świadczenie.

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów

Trzynasta emerytura przyznawana jest od roku 2019 i wynosi tyle, ile najniższa emerytura, czyli aktualnie 1250,88 zł brutto. Aby ją otrzymać, nie trzeba składać żadnych wniosków. Otrzymują ją osoby pobierające emerytury i renty w systemie powszechnym oraz osoby pobierające emerytury i renty rolników, służb mundurowych, emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne i strukturalne, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, a także renty inwalidów wojennych i wojskowych.

Świadczenie to przysługuje osobom, które prawo do emerytury lub renty zyskały do 31 marca 2021 roku i jest wypłacane w tym samym czasie, w którym pozostałe emerytury, czyli 1., 5., 6., 10., 15., 20. lub 25. dnia danego miesiąca.

Świadczenia, pieniądze (zdjęcie ilustracyjne)25,3 tys. zł - tyle wynosi najwyższa emerytura w Polsce. Po 61 latach pracy

Czternasta emerytura - ile wyniesie?

Wysokość czternastej emerytury, w przeciwieństwie do trzynastej, będzie się różnić między poszczególnymi osobami. Najwyższe świadczenie otrzymają osoby, których emerytura podstawowa nie przekracza 2900 zł brutto - dostaną 1250 zł brutto. "Czternastki" nie otrzymają natomiast osoby, których emerytura przekracza próg 4150 zł. Te z osób, które otrzymują natomiast równe 4100 zł emerytury, mogą liczyć na czternastą emeryturę w wysokości 50 zł brutto.

Średnia długość życia mieszkańców Opola należy do najdłuższych w kraju.Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?

Więcej o: