Zmiany w obostrzeniach. Jest rozporządzenie ws. otwarcia salonów fryzjerskich i kosmetycznych

W czwartek wieczorem opublikowane zostało nowe rozporządzenie w sprawie obostrzeń. Zgodnie z nim, od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach działalność mogą wznowić m.in. salony fryzjerskie i kosmetyczne.

Rozporządzenie pojawiło się w Dzienniku Ustaw w czwartek 22 kwietnia wieczorem. Dokument zakłada, że od poniedziałku 26 kwietnia w 11 województwach: podlaskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim, lubelskim, pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim, mazowieckim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim i w małopolskim, działalność mogą wznowić salony fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i piercingu. 

Zobacz wideo Czy będzie podtrzymany obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

Od 26 kwietnia w 11 województwach mogą zostać otwarte salony kosmetyczne i fryzjerskie

Miejsca te mogą działać jedynie przy przestrzeganiu ścisłego reżimu sanitarnego. W placówkach wymienionych w rozporządzeniu jednocześnie mogą przebywać tylko obsługa i poszczególni klienci, umawiani na konkretne godziny. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klient wymaga opieki osoby dorosłej czy opiekuna.

Zgodnie z rozporządzeniem, stanowiska pracy muszą znajdować się w odległości co najmniej 1,5 metra od siebie, chyba że między nimi znajduje się przegroda. Salony muszą zapewnić klientom płyn do dezynfekcji, który powinien stać przy wejściu do danego punktu. 

Zakaz prowadzenia wymienionych powyżej działalności obowiązuje nadal w województwach dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim. 

Obostrzenia od poniedziałku 26 kwietnia - te regulacje pozostają

Rząd nie zdecydował się na zniesienie następujących obostrzeń, które obowiązują tak, jak do tej pory, czyli we wszystkich województwach w kraju:

  • w miejscach publicznych należy zakrywać usta i nos maseczką oraz zachowywać dystans 1,5 metra od innych osób;
  • zamknięte pozostają centra handlowe, z wyjątkiem działających w nich sklepów spożywczych, aptek, drogerii, kiosków czy księgarni;
  • w sklepach, na targach, poczcie czy innych placówkach obowiązują limity osób. Jest to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych w sklepach do 100 metrów kwadratowych oraz jedna osoba na 20 metrów kwadratowych w placówkach o większej powierzchni;
  • w kościołach i miejscach kultu religijnego obowiązuje limit jednej osoby na 20 metrów kwadratowych;
  • zamknięte są teatry, kina, galerie sztuki, siłownie, kluby fitness, baseny i solaria;
  • hotele są zamknięte do poniedziałku 3 maja. Wyjątkiem są tylko hotele robotnicze czy noclegi oferowane osobom przebywającym w podróżach służbowych (dotyczy to np. medyków, kierowców, żołnierzy).
  • dozwolone jest uprawianie sportu na obiektach sportowych na świeżym powietrzu przy zachowaniu limitu 25 osób; 
  • z hal i krytych boisk mogą korzystać jedynie zawodnicy uprawiający sport zawodowo.
Więcej o: