Zakaz handlu. Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy 25 kwietnia sklepy są otwarte?

Rząd mimo nacisków sektora handlowego nie zmienił na czas pandemii zasad dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Czy dzisiaj są otwarte sklepy? Czy 25 kwietnia to niedziela handlowa? Gdzie jutro zrobić zakupy?

Od początku 2020 roku zakaz handlu obowiązuje w swojej pełnej formie. Tym samym większość niedzieli jest niehandlowa z zaledwie kilkoma wyjątkami. W 2021 roku wyznaczono siedem niedziel handlowych. Większość związana z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepie, jak święta i początek oraz koniec roku szkolnego. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Czy 25 kwietnia to niedziela handlowa? Czy jutro są otwarte sklepy?

Tak, 25 kwietnia to niedziela handlowa. Otwarte są więc nie tylko małe osiedlowe sklepy prowadzone przez właścicieli, ale także dyskonty jak Biedronka i Lidl oraz sklepy wielkopowierzchniowe. Obowiązujące jednak w Polsce obostrzenia sprawiają, że w galeriach handlowych działają jedynie sklepy spożywcze, apteki, drogerie, salony prasowe, księgarnie i sklepy zoologiczne. Rząd zamknął również sklepy budowlane powyżej 2 tys. mkw., otwarte zostają jednak hurtownie i składy budowlane. W placówkach handlowych powyżej 100 mkw. wprowadzono także limit jednego klienta na 20 mkw., w mniejszych sklepach to 1 os./15 mkw. Te same zasady dotyczą targowisk oraz bazarów. 

Właściciele galerii handlowych krytykują pomysł obniżania czynszu za wynajem. 'Bardzo łatwo jest rozdawać cudze pieniądze'Właściciele galerii handlowych krytykują pomysł obniżania czynszu za wynajem

Niedziele handlowe w 2021 roku

Większość niedzieli handlowych zaplanowanych jest w okolicach wydarzeń, które wyraźnie zwiększają ruch w sklepach. Są to święta wielkanocne i Bożego Narodzenia oraz początek i koniec roku szkolnego. 

Terminy kolejnych niedziel handlowych:

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Branża handlowa od początku pandemii naciska, by na jej czas poluzować przepisy, co rozłożyłoby ruch w sklepach. Sektor apelował również o dodatkowe niedziele handlowe. Rząd do tej pory nie zgodził się na propozycje przedstawiane przez handlowców.

Dodatkowe niedziele handlowe z powodu lockdownu? Morawiecki odpowiedziałDodatkowe niedziele handlowe z powodu lockdownu? Morawiecki odpowiedział

Więcej o: