Szczepienie przeciw COVID-19 a nieobecność w pracy - czy przysługuje wolne?

Aktualny harmonogram szczepień zakłada, że już wkrótce wszyscy chętni dorośli będą mogli zaszczepić się przeciwko COVID-19. Wiele osób, które chcą się zaszczepić, zmuszone są do zrobienia tego w godzinach pracy. Czy na szczepienie przeciw COVID-19 przysługuje zwolnienie od pracy? W jaki sposób usprawiedliwić nieobecność?

Michał Dworczyk podkreślił, że jeśli dostawy szczepionek utrzymają się na deklarowanym poziomie, to najpóźniej na przełomie maja i czerwca liczba dostępnych preparatów da komfort szczepień wszystkim punktom w Polsce.

Zobacz wideo Czy będzie podtrzymany obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu?

Szczepienia przeciwko COVID-19. Czy przysługuje wolne od pracy?

Wielu pracowników, wybierających się na szczepienie, zgłasza pracodawcom nieobecność na część lub cały dzień roboczy. Pracodawcy co prawda powinni ułatwić swoim pracownikom szczepienie, ale muszą też zachować ciągłość pracy.

Koronawirus w Polsce. Minister Adam Niedzielski ogłosił powrót do regionalizacji obostrzeńKoronawirus. Rząd ogłosił ponowną regionalizację obostrzeń

Szczepienia na COVID-19 nie mają charakteru obowiązkowego, więc nie dotyczą ich rozporządzenia dotyczące usprawiedliwiania nieobecności w pracy. Oznacza to, że firmy nie mają obowiązku udzielenia  pracownikowi na czas szczepienia płatnego dnia wolnego. Pracownik ma również obowiązek przedstawić dowód usprawiedliwiający nieobecność w sposób zgodny z regulaminem pracy.  

Jak informuje portal kadry.infor, jeśli pracownicy nie chcą brać wolnego, to mogą w przypadku szczepienia na COVID-19 skorzystać z przepisu uregulowanego w art. 151 § 2(1) kp, czyli zwolnienia od pracy udzielonego w celu załatwienia spraw osobistych. Takie zwolnienie jest udzielane pracownikowi na jego pisemny wniosek, a wolne godziny musi on odrobić w późniejszym czasie. Pracodawcy w tym przypadku powinni określić czas odpracowania w taki sposób, aby nie naruszyć pracowniczego prawa do odpoczynku.

Nieobecność w pracy a szczepienia. Odpowiedź Ministra Pracy i Polityki

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki określa sposób usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. Zobowiązuje pracodawców do zwolnienia od pracy pracownika na czas potrzebny do przeprowadzenia: obowiązkowych badań lekarskich i szczepień ochronnych (przewidzianych przepisami o zwalczaniu chorób zakaźnych, o zwalczaniu gruźlicy oraz o zwalczaniu chorób wenerycznych). Niestety, szczepienia COVID-19, jako nieobowiązkowe, nie zaliczają się do tej listy.

Zdjęcie ilustracyjneBelgia. Grupa studentów z Indii zakażona nowym wariantem

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.

Więcej o: