Czy wiesz, że miesiąc przejścia na emeryturę ma duże znaczenie? Wszystko przez to, że raz w roku przeprowadzana jest roczna waloryzacja. Ma ona miejsce w czerwcu, co oznacza, że jeśli chcemy otrzymać wyższe świadczenia, na emeryturę powinniśmy przejść najwcześniej w lipcu.
- Ministerstwo Rodziny musi do 25 maja podać, o ile wzrosną zapisy na kontach w ZUS od 1 czerwca 2021 r. - wyjaśniał "Faktowi" dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego. Według jego prognoz możemy liczyć w tym roku na około 10-procentową waloryzację, co w zależności od wysokości odłożonej w ZUS kwoty dałoby o 200-300 zł wyższe świadczenie.
Dziennik podkreślił jednak, że w kwestii przejścia na emeryturę warto wziąć pod uwagę także tak zwaną czternastkę. A te wypłacane będą w listopadzie. Jeżeli chcemy więc skorzystać z tego dodatkowego świadczenia, wniosek o emeryturę powinniśmy złożyć do 31 października.
Jak pisze portal prawo.pl, od 2021 roku "waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego". Resort rodziny pracuje bowiem nad nowymi przepisami. W lutym tego roku Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt zmian w ustawie. Nadal jednak nie trafił on do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
- To, że ustawodawca decyduje się teraz zmienić zasady dla emerytów czerwcowych, to potwierdzenie, że dotychczas państwo postępowało niewłaściwie - mówił prawo.pl Kolek. - Tylko patrzeć, aż pojawią się informacje, że państwo musi zrekompensować "emerytom czerwcowym" nierówne traktowanie i na nowo obliczyć tysiące świadczeń za ostatnie kilkanaście lat - dodał ekspert.