Majówka. W piątek 30 kwietnia niektóre urzędy będą nieczynne

Część urzędów ustaliła 30 kwietnia dniem wolnym od pracy. Pracownicy odbiorą wtedy dodatkowy dzień wolny za 1 maja.
Zobacz wideo 5 najpiękniejszych miejsc w Polsce na majówkę 2021. Zwiedzisz je w jeden

Z art. 130 Kodeksu pracy wynika, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Tak się składa, że tegoroczne Święto Pracy przypada w sobotę. To oznacza, że pracownicy otrzymają dzień wolny w innym terminie.

Dni wolne w 2021 roku.Dni wolne od pracy w 2021 roku. Kiedy warto wziąć urlop?

Urzędy będą nieczynne w Bielsku Podlaskim, Siemianowicach Śląskich i gminie Mały Płock

W wielu urzędach postanowiono ustanowić 30 kwietnia dniem wolnym od pracy. Taką decyzję podjął m.in. burmistrz Bielska Podlaskiego Jarosław Borowski. Na stronie internetowej miasta pojawił się komunikat o następującej treści: "Zarządzeniem nr 365/21 Burmistrza Miasta Bielsk Podlaski dzień 30 kwietnia 2021 roku został ustalony dniem wolnym od pracy w zamian za Międzynarodowe Święto Pracy przypadające w sobotę 1 maja 2021 roku."

Podobna informacja została zamieszczona na stronie Urzędu Miasta w Siemianowicach Śląskich. "Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Zarządzeniem nr 2026/2021 Prezydenta Miasta Siemianowice Śląskie z dnia 9 kwietnia 2021, Urząd Miasta będzie nieczynny w piątek 30 kwietnia br., natomiast Urząd Stanu Cywilnego tego dnia pełnić będzie dyżur w godz. 8-12 wyłącznie w zakresie rejestracji zgonów" - czytamy.

Komunikaty dotyczące ustanowienia 30 kwietnia dniem wolnym od pracy pojawiły się również w mniejszych gminach. "Informujemy, że w dniu 30 kwietnia 2021 roku (piątek) Urząd Gminy w Małym Płocku będzie nieczynny. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy" - czytamy na oficjalnej stronie urzędu.

Adam Niedzielski i Mateusz MorawieckiLockdown. Urzędy będą pracować zdalnie. Premier apeluje do pracodawców

Niektóre urzędy mogą pracować krócej

Jednak nie wszystkie urzędy będą nieczynne. Przykładowo wójt gminy Boćki zdecydował, że dzień wolny będzie przypadał w innym terminie. "Ustala się dzień 4 czerwca 2021 r. dniem wolnym od pracy w Urzędzie Gminy Boćki w zamian za święto przypadające w sobotę 1 maja 2021 r. Oraz ustala się dzień 24 grudnia 2021 r. dniem wolnym od pracy w Urzędzie Gminy Boćki w zamian za święto przypadające w sobotę 25 grudnia 2021 r." - głosi treść komunikatu.

30 kwietnia niektóre urzędy mogą pracować krócej. Warto również przypomnieć, że w związku z obowiązującymi obostrzeniami dotyczącymi pandemii koronawirusa, dostęp do urzędów jest ograniczony i czasami wymagane jest wstępne umówienie się na wizytę.

Więcej o: