Brexit. Sprzedaż mleka i śmietany z Wielkiej Brytanii do UE spadła o 96 proc.

Brexit doprowadził do spadku eksportu mleka i śmietany z Wielkiej Brytanii do Unii Europejskiej o 96 proc. - wynika z danych raportu Federacji Żywności i Napojów. Premier Boris Johnson odmawia wznowienia negocjacji z UE.
Zobacz wideo Korek na granicy brytyjsko-francuskiej. "To pokazuje, jak poważną sprawą jest brexit"

Umowa dotycząca brexitu stworzyła bariery handlowe dla brytyjskich eksporterów, którzy od początku 2021 roku stracili ponad 1,1 mld funtów. Eksport żywności i napojów do krajów spoza UE w lutym 2021 r. wzrósł o 8,7 proc. rok do roku, lecz do UE spadł o 40,9 proc. - wynika z raportu Federacji Żywności i Napojów.

Załamanie eksportu. Z powodu Brexitu spadła sprzedaż najpopularniejszych brytyjskich produktów

Najbardziej ucierpiały sektory mleczarski i mięsny. Sprzedaż mleka i śmietany z Wielkiej Brytanii do UE spadła o 96 proc, serów o prawie dwie trzecie, a kurczaka i wołowiny o ponad 75 proc. Nastąpił spadek eksportu dziesięciu najpopularniejszych brytyjskich produktów - z wyjątkiem whisky.

Raport wskazuje również, że w lutym 2021 r. import do UE spadł o 17 proc. Import wieprzowiny, kurczaka i wołowiny spadł o ponad 30 proc., a owoców i warzyw odpowiednio o 21 proc. i 13 proc.

"Brytyjskie przedsiębiorstwa nadal borykają się z niespójnymi i nieprawidłowymi wymaganiami na granicach UE, a małe firmy najbardziej ucierpiały z powodu załamania dystrybucji grupowej do UE" - skomentował Dominic Goudie, dyrektor ds. handlu międzynarodowego w Federacji Żywności i Napojów. Dodał, że Wielka Brytania powinna w trybie pilnym wznowić rozmowy z UE, aby rozwiązać problemy.

Brexit. Premier Boris Johnson odmawia negocjacji z UE

Jak wskazuje "The Independent", załamanie eksportu nie jest spowodowane pandemią COVID-19, lecz jest efektem opuszczenia Unii Europejskiej przez Wielką Brytanię. Z danych wynika, że spadek eksportu nastąpił po 31 grudnia 2020 roku, gdy skończył się okres przejściowy.

Jednocześnie brytyjski dziennik dodaje, że premier Boris Johnson dotychczas odrzucał apele przedsiębiorców i nie zgadzał się na wznowienie negocjacji z Unią Europejską.

Więcej o: