Litwa. Kolej planuje stworzyć połączenie łączące Warszawę, Wilno oraz Rygę

Litewska państwowa spółka kolejowa planuje w niedalekiej przyszłości utworzyć połączenie kolejowe łączące Warszawę z Wilnem oraz Rygą. Zdaniem szefa oddziału pasażerskiego LTG Link, Linasa Baužisa, stworzenie połączenia jest działaniem koniecznym.

- Widzę dwa główne kierunki, których potrzebujemy. To połączenie sąsiednich stolic Unii Europejskiej - Wilno-Ryga, która jest moim zdaniem potrzebna, i Wilno-Warszawa - w tym przypadku mamy wizję tego, jak będziemy działać, a nasze rządy są dogadane - mówił Linas Baužis, prezes litewskiej kolei państwowej w rozmowie z Baltic News Service cytowanej przez "Kuriera Wileńskiego".

Litwa. Kolej chce połączenia Warszawa-Wilno-Ryga

Plany litewskiej kolei zostały ujawnione przez jej prezesa, który zadeklarował, że stworzenie połączenia Warszawa-Wilno jest priorytetem dla przewoźnika. Dwoma głównymi kierunkami, na których zależy przewoźnikowi to sąsiednie stolice państw Unii Europejskiej: Ryga i Warszawa, które miałyby zostać połączone z Wilnem.

- Uważam to za konieczne - stwierdził w rozmowie z BNS. Jak przekonywał, ministerstwa transportu Łotwy oraz Litwy już prowadzą negocjacje dotyczące połączenia Wilno-Ryga. Dodał, że celem jest teraz odbycie jeszcze tego lata przynajmniej jazdy próbnej. 

Polska zainteresowana połączeniem z Wilnem

W ubiegłym roku LTG Link podpisało porozumienie razem z Polskimi Kolejami Państwowymi, w którym zobowiązano się do stworzenia połączenia koleją litewskiej oraz polskiej stolicy w drugiej połowie bieżącego roku. 

"Skład łączący stolice Polski i Litwy ma być wyposażony w liczne udogodnienia dla podróżnych m.in. Wi-Fi, klimatyzację czy gniazdka elektryczne [...] Nawiązanie współpracy z Kolejami Litewskimi i prace nad uruchomieniem połączenia z kolejnym krajem to element długoterminowej strategii, zakładającej systematyczny rozwój połączeń międzynarodowych" - informowało PKP Intercity po rozmowach we wrześniu zeszłego roku. 

Wówczas zakładano, że pociąg relacji Warszawa-Białystok-Kowno-Wilno ruszy jeszcze w 2021 roku. W styczniu jednak okazało się, że termin nie jest możliwy do zrealizowania ze względu na epidemię koronawirusa

Na trasie Polska-Litwa nie kursuje żaden pociąg - ani dalekobieżny, ani lokalny. Połączenie lokalne pod nazwą "Balti" łączące Białystok z Kownem jest zawieszone w związku z COVID-19 i związanymi z wirusem restrykcji. Polregio na tej trasie planowo ma wrócić do jazdy 1 czerwca.

Zobacz wideo Czy powrót do tzw. pełnej normalności jest możliwy jeszcze w 2021 roku?
Więcej o: