Minister zdrowia: W ramach rządu różne zdania nt. znoszenia obostrzeń. Pewne jedynie otwarcie szkół

Czy w maju rząd rozmrozi hotele, restauracje i inne obszary gospodarki? Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że wewnątrz samego rządu nie ma jednolitego poglądu na tę sprawę. - Trzeba działać bardzo ostrożnie, jak ktoś nadmiernie luzował, to potem był problem - stwierdził.

W środę premier Mateusz Morawiecki ma ogłosić na konferencji prasowej zmiany w restrykcjach spowodowanych epidemią COVID-19. Adam Niedzielski, minister zdrowia, goszcząc w RMF FM, wyjaśnił, że ostateczne decyzje w kwestii obostrzeń są właśnie podejmowane. Potwierdził jednak, że maj będzie miesiącem poważnych zmian. 

Jak Polska radzi sobie z pandemią COVID-19?Jak Polska radzi sobie z COVID-19? Zajęliśmy drugie miejsce. Od końca

Co ze szkołami? Adam Niedzielski: Dzieci wrócą do szkoły

Szef resortu zdrowia zapowiedział, że jeszcze w maju uczniowie wrócą do tradycyjnego nauczania w szkołach. - Dzieci z klas 1-3 wrócą do szkoły 4 maja - stwierdził. Inne konkretne deklaracje dotyczące dat jednak nie padły. 

Przedstawiciel rządu przyznał, że nadal kilka rozstrzygnięć nie zapadło. - W ramach rządu jest wiele punktów widzenia na temat tempa znoszenia obostrzeń. Ja reprezentuję pogląd konserwatywny, premier Gowin bardziej liberalny - stwierdził. Odniósł się w ten sposób do sugestii ministra rozwoju, który ocenił, że od 4 maja mogą zacząć działać hotele i restauracje. W ramach zachowania reżimu sanitarnego mogłyby przyjmować gości i klientów. 

- Trzeba działać bardzo ostrożnie, jak ktoś nadmiernie luzował, to potem był problem - stwierdził minister. 

Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Minister zdrowia o zdejmowaniu maseczek. Podał liczbę zachorowań

Adam Niedzielski odniósł się też do kwestii obowiązku zasłaniania ust i nosa. "Maseczki na zewnątrz moglibyśmy zdjąć przy dziennej liczbie zakażeń poniżej 4-5 tys." - stwierdził. We wtorek liczba nowych przypadków była jednak wyższa - wyniosła niemal 6 tys. 

Współczynnik R spadł do najniższego poziomu od początku epidemiiWspółczynnik reprodukcji wirusa najniższy od początku epidemii

Szef resortu zdrowia zapewnił też, że od 4 maja będą przywrócone zabiegi planowe. Zaznaczył jednocześnie, że poszczególne szpitale już do nich wracają. 

Co z restauracjami i hotelami? Nieoficjalne przecieki

Z nieoficjalnych ustaleń Wirtualnej Polski wynika, że rozmrażanie gospodarki będzie przebiegało etapami. Hotele mogłyby wrócić do pracy długo po majówce - od 8 maja. I to tylko przy oferowaniu maksimum 50 proc. miejsc. 

Restauracje mogłyby być otwarte jeszcze poźniej - dopiero od 15 maja. W tym wypadku dla gości dostępne byłyby tylko ogródki. 

Więcej o: