PIT za 2020 r. To już ostatnie dni na rozliczenie. Jakie kary grożą za spóźnienie?

PIT za 2020 r. składamy do 30 kwietnia. Ministerstwo Finansów nie przedłużyło terminu składania zeznania, ale obiecuje, że za spóźnienie nie będzie wysokich kar. Przypominamy, jak szybko złożyć zeznanie PIT.
Zobacz wideo PIT 2020. Jak skorzystać z nowych ulg związanych z pandemią?

Resort finansów przesunął termin składania zeznania CIT do 30 czerwca 2021 r. Takiej decyzji nie podjęto wobec PIT. To oznacza, że na dopełnienie obowiązku rozliczenia PIT pozostało już tylko kilka dni.

PIT za 2020. Rozliczenie roczne PIT-36 nie jest akceptowane automatycznie (zdjęcie ilustracyjne) PIT za 2020. KAS przypomina, że rozliczenie PIT-36 nie jest automatyczne

Za złożenie zeznania PIT za 2020 r. po terminie grożą kary

Od 1 maja w życie wchodzą przepisy zakładające podwyżkę kar za wykroczenia skarbowe. Zgodnie z założeniami ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw nastąpi zwiększenie maksymalnej kwoty grzywny do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli do 14 tys. zł. Jednak jak podkreślał resort finansów, wysokie kary będą dotyczyć m.in. przemytników i handlarzy nielegalnym alkoholem.

Jakie grzywny grożą za złożenie zeznania PIT po terminie? - Z reguły kilkaset zł. Surowiej są traktowane osoby, które regularnie nie dopełniają swoich obowiązków - wyjaśnił w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Piotr Świniarski, adwokat, właściciel kancelarii podatkowej. Dodał, że skarbówka nie powinna karać osób, które nie dopełniły swoich obowiązków z powodu zakażenia koronawirusem bądź konieczności odbycia kwarantanny.

Kary za niedopełnienie obowiązku można uniknąć poprzez złożenie czynnego żalu. Jest to pismo informujące urząd skarbowy o spóźnieniu. - Można to zrobić poprzez serwis e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Oczywiście razem z tym pismem należy przekazać zeznanie i zapłacić podatek z odsetkami - powiedziała dla "Rzeczpospolitej" Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC.

Rozliczenie podatków Co grozi za niezłożenie deklaracji podatkowej? Możesz stracić ulgi

PIT za 2020 r. Usługa Twój e-PIT pozwala złożyć zeznanie bez wychodzenia z domu

Ministerstwo Finansów przypomina osobom, które jeszcze nie złożyły PIT-u, że rozliczenia można najszybciej dokonać dzięki usłudze Twój e-PIT. "Nasza usługa zapewnia najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT bez wychodzenia z domu" - informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Mamy już 5 mln zeznań złożonych poprzez Twój e-PIT. W ubiegłym roku zbliżona ilość pojawiła się na naszym liczniku dopiero 30 kwietnia. W tym roku podatnicy jeszcze chętniej korzystają z e-usług Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Dużym zainteresowaniem cieszy się cały portal e-Urząd Skarbowy, do którego logowano się już 23,5 mln razy

- wyjaśnił minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Więcej o: