PIT 2020 tylko do 30 kwietnia. Jakie kary za złożenie deklaracji po terminie?

PIT za 2020 rok należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia. To już ostatnie dni. Jak złożyć zeznanie PIT i jakie kary grożą za rozliczenie się po terminie?
Zobacz wideo Trzecia fala wirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć firmy?

PIT za 2020 rok należy złożyć w terminie, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Urząd skarbowy może bowiem potraktować spóźnienie jako wykroczenie, a w niektórych przypadkach również jako przestępstwo skarbowe.

PIT 2020. Wzrosną kary za wykroczenia skarbowe

Zgodnie z obowiązującymi na dzień dzisiejszy (29 kwietnia) przepisami, mandat za wykroczenia skarbowe może wynieść maksymalnie dwukrotność płacy minimalnej, czyli 5 600 zł. Jednak 1 maja wejdzie w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która podwyższy maksymalną kwotę grzywny do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli do 14 tys. zł.

Ministerstwo Finansów zapewniało, że kary tej wysokości nie będą dotyczyły drobnych wykroczeń skarbowych.

Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe. Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie. Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tys. euro

- wyjaśnił Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Aby uniknąć kary za nierozliczenie deklaracji PIT w terminie, należy złożyć czynny żal. Jest to pismo, które składa się do urzędu skarbowego, aby powiadomić o przewinieniu.

Jak szybko wysłać PIT za 2020 rok?

PIT za 2020 rok można rozliczyć szybko i bezpiecznie dzięki usłudze Twój e-PIT w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl. Aby się do niego zalogować, należy skorzystać z Profilu Zaufanego (PZ), e-Dowodu, mObywatela lub bankowości elektronicznej. - Nasza usługa zapewnia najszybszy, najprostszy i najbezpieczniejszy sposób złożenia PIT bez wychodzenia z domu - informuje szef Krajowej Administracji Skarbowej Magdalena Rzeczkowska.

Warto podkreślić, że przy składaniu rozliczenia rocznego PIT drogą elektroniczną termin zwrotu podatku wynosi 45 dni. W przypadku tradycyjnego składania dokumentów w urzędzie skarbowym, na zwrot podatku należy czekać nawet 3 miesiące.

Więcej o: