ZUS. Od 4 maja firmy mogą wystąpić o zwolnienie ze składek za marzec i kwiecień

Przedsiębiorcy dotknięci obostrzeniami związanymi z panującą epidemią od 4 maja będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek ZUS za marzec i kwiecień 2021 roku. Dotyczy to łącznie 63 branż. Jak uzyskać zwolnienie?
Zobacz wideo Przedsiębiorcy toną przez lockdown i liczą straty w miliardach. "Studio Biznes" pyta o koło ratunkowe

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 roku w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19, przedsiębiorcy z określonych branż mogą od 4 maja wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania składek również za marzec i kwiecień lub za sam kwiecień.

By móc otrzymać wsparcie należy być zgłoszonym jako płatnik składek przed 1 listopada zeszłego roku, a także w przeważającym stopniu prowadzić działalność oznaczoną kodem PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności) wskazaną w rozporządzeniu. 

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Pandemia grzebie przedsiębiorców w długach. Zadłużenie w handlu wzrosło o ćwierć miliarda złotych

Zwolnienie przedsiębiorców ze składek ZUS - 17 nowych branż

Pomoc dotyczy przedsiębiorców z 46 branż, które już wcześniej ją otrzymały, a także z 17 kolejnych - między innymi salonów kosmetycznych, fryzjerskich, sklepów meblowych, budowlanych czy prowadzących handel detaliczny w galeriach handlowych (w tym sklepy sprzedające sprzęt elektroniczny czy sportowy).

"Warunkiem uzyskania wsparcia jest spadek przychodów z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w jednym z czterech możliwych okresów referencyjnych (do wyboru). Przychód uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku musi być niższy co najmniej o 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego: w miesiącu poprzednim, w analogicznym miesiącu roku poprzedniego, w lutym 2020 roku lub we wrześniu 2020 roku" - czytamy na stronie rządu. Wnioski składać będzie można najpóźniej do 30 czerwca 2021 roku.

Tylko do niedzieli można złożyć wnioski w ramach tarczy finansowej 2.0 Czarna lista PFR. Przedsiębiorcy 11 razy odmówiono pieniędzy z tarczy

Więcej o: