Ile zarobił PKN Orlen? Firma pokazała wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku

PKN Orlen opublikował wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku. Wynika z nich, że państwowa spółka może pochwalić się zyskiem netto w wysokości 1,88 mld złotych przy 24,6 mld złotych przychodów.

"Po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 289 mln zł, zysk netto Grupy Orlen za trzy miesiące 2021 roku osiągnął wartość 1 mld 882 mln zł i był wyższy o 4 mld 127 mln zł rok do roku" - napisano w komunikacie PKN Orlen. Dodano również, że wyniki takie osiągnięto mimo tego, że przerób ropy spadł o 19 proc., a sprzedaż o 11 proc. Powodem spadków jest niższa konsumpcja paliw wynikająca z epidemii koronawirusa.

Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu

Wyniki finansowe PKN Orlen za pierwszy kwartał

Orlen informuje, że tylko w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku koncern kontynuował kluczowe inwestycje, na które przeznaczył 1,8 mld złotych - czyli prawie tyle samo, co wyniósł zysk netto za ten kwartał. "To m.in. efekt konsolidacji bardzo dobrego wyniku EBITDA Grupy Energa w wysokości 0,8 mld zł. Przychody wyniosły 24,6 mld zł. Grupa kapitałowa jest dobrze przygotowana do budowy koncernu multienergetycznego" - ocenił w komunikacie Daniel Obajtek.

Suma aktywów grupy Orlen na 31 marca 2021 roku wyniosła 92 mld 39 mln złotych i była wyższa o 8 mln 3 mln złotych w porównaniu do danych z 31 grudnia 2020 roku. W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła też (o 2 mld 769 mln zł) wartość aktywów trwałych, która wynosi 62 mld 190 mln zł.

Orlen podkreśla, że grupa nadal obserwowała dużą zmienność jeśli chodzi o popyt i kształtowanie się cen produktów rafineryjnych, petrochemicznych oraz surowców, cen energii i uprawnień do emisji CO2. To z kolei przekładało się na ceny sprzedaży i poziom osiąganej marży. Podkreślono, że mimo epidemii koronawirusa w pierwszym kwartale 2021 roku wszystkie stacje paliw Orlenu były otwarte i nie występowały w nich żadne zakłócenia.

Ceny paliw Ceny paliw ustabilizowały się na święta. Pierwszy raz od dwóch miesięcy

Prezes Orlenu dalej pisze, że "bardzo dobre wyniki finansowe" udało się wypracować mimo wyjątkowo trudnych okoliczności rynkowych. Daniel Obajtek wyróżnił wyniki segmentu detalu i petrochemii, a także segment energetyki, które były "solidne" w pierwszym kwartale tego roku.

"To wszystko pozwala nam skutecznie dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać pozycję na globalnym rynku, a także wartość dla akcjonariuszy. Grupa Kapitałowa Orlen jest silna, coraz bardziej odporna na zawirowania makroekonomiczne" - dodał.

Daniel Obajtek Obajtek zarobił w Orlenie 1,2 mln zł. Więcej niż w poprzednich latach

Więcej o: