Ile zarobił PKN Orlen? Firma pokazała wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku

PKN Orlen opublikował wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku. Wynika z nich, że państwowa spółka może pochwalić się zyskiem netto w wysokości 1,88 mld złotych przy 24,6 mld złotych przychodów.

"Po uwzględnieniu podatku dochodowego w kwocie 289 mln zł, zysk netto Grupy Orlen za trzy miesiące 2021 roku osiągnął wartość 1 mld 882 mln zł i był wyższy o 4 mld 127 mln zł rok do roku" - napisano w komunikacie PKN Orlen. Dodano również, że wyniki takie osiągnięto mimo tego, że przerób ropy spadł o 19 proc., a sprzedaż o 11 proc. Powodem spadków jest niższa konsumpcja paliw wynikająca z epidemii koronawirusa.

Zobacz wideo Daniel Obajtek. Portret człowieka sukcesu

Wyniki finansowe PKN Orlen za pierwszy kwartał

Orlen informuje, że tylko w pierwszych trzech miesiącach 2021 roku koncern kontynuował kluczowe inwestycje, na które przeznaczył 1,8 mld złotych - czyli prawie tyle samo, co wyniósł zysk netto za ten kwartał. "To m.in. efekt konsolidacji bardzo dobrego wyniku EBITDA Grupy Energa w wysokości 0,8 mld zł. Przychody wyniosły 24,6 mld zł. Grupa kapitałowa jest dobrze przygotowana do budowy koncernu multienergetycznego" - ocenił w komunikacie Daniel Obajtek.

Suma aktywów grupy Orlen na 31 marca 2021 roku wyniosła 92 mld 39 mln złotych i była wyższa o 8 mln 3 mln złotych w porównaniu do danych z 31 grudnia 2020 roku. W porównaniu do poprzedniego kwartału wzrosła też (o 2 mld 769 mln zł) wartość aktywów trwałych, która wynosi 62 mld 190 mln zł.

Orlen podkreśla, że grupa nadal obserwowała dużą zmienność jeśli chodzi o popyt i kształtowanie się cen produktów rafineryjnych, petrochemicznych oraz surowców, cen energii i uprawnień do emisji CO2. To z kolei przekładało się na ceny sprzedaży i poziom osiąganej marży. Podkreślono, że mimo epidemii koronawirusa w pierwszym kwartale 2021 roku wszystkie stacje paliw Orlenu były otwarte i nie występowały w nich żadne zakłócenia.

Prezes Orlenu dalej pisze, że "bardzo dobre wyniki finansowe" udało się wypracować mimo wyjątkowo trudnych okoliczności rynkowych. Daniel Obajtek wyróżnił wyniki segmentu detalu i petrochemii, a także segment energetyki, które były "solidne" w pierwszym kwartale tego roku.

"To wszystko pozwala nam skutecznie dywersyfikować źródła przychodów i wzmacniać pozycję na globalnym rynku, a także wartość dla akcjonariuszy. Grupa Kapitałowa Orlen jest silna, coraz bardziej odporna na zawirowania makroekonomiczne" - dodał.

Więcej o: