Poczta Polska wprowadza zmiany. Od 1 maja nalepka R zamiast znaczka

Poczta Polska zastąpi znaczki na listach poleconych nalepkami z literą "R". Zmiana została zapowiedziana rok temu i wejdzie w życie 1 maja 2021 roku.
Zobacz wideo Znaczki pocztowe. Listy polecone opłacimy nimi tylko do końca kwietnia. Poczta Polska wprowadza nalepkę

Poczta Polska wprowadziła zmiany w regulaminie świadczenia usług w maju 2020 roku. Wielu klientów zakupiło większe ilości znaczków na zapas, dlatego spółka podjęła decyzję o wydłużeniu terminu wprowadzenia zmiany do 1 maja 2021 roku.

Znaczki zostaną zastąpione nalepkami z literą "R". Poczta Polska wprowadza zmiany

Kolorowe znaczki już wkrótce zostaną zastąpione nalepkami z literą "R", na których wpisane będą kwoty należnej opłaty za przesyłkę listową. Zmiana obejmie listy rejestrowane w obrocie krajowym i zagranicznym. Natomiast tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych.

Jak podkreśla Poczta Polska w wydanym komunikacie, takie rozwiązanie usprawni zasady nadawania i jednocześnie ustandaryzuje formy opłaty w zakresie wszystkich przesyłek rejestrowanych. Listy polecone nie będą miały naklejanych znaczków, gdyż analogicznie jak w przypadku paczek i przesyłek kurierskich opłata za nie będzie dokonywana gotówką lub instrumentem płatniczym.

Poczta Polska: zmiana przyspieszy obsługę klientów

Poczta Polska wskazuje, że rezygnacja z tradycyjnych znaczków na korespondencji poleconej przyspieszy obsługę klientów w placówkach pocztowych. "Wystarczy, że klient wypełni potwierdzenie nadania i przekaże przesyłkę pracownikowi Poczty. Potwierdzenie wniesienia opłaty za list będzie nanoszone przez pracownika na nalepce R" - wyjaśniono w komunikacie.

Obecnie, listy polecone stanowią aż jedną trzecią wolumenu przesyłek całej korespondencji listowej obsługiwanej przez pocztowców. Dla klientów umownych Poczta Polska od dawna udostępnia opcję wysyłki korespondencji bez znaczka, co ma przełożenie na usprawnienie procesu logistycznego związanego z przygotowaniem i wysyłką takiej korespondencji. Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.

Więcej o: