Rząd zachęci seniorów do pracy. Planuje zwolnić ich z podatku. Byle nie szli na emeryturę

Jak wynika z Krajowego Planu Odbudowy, rząd planuje zwolnić z podatku dochody osób, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, nie przejdą na emeryturę. Ulga może sięgnąć kilku tysięcy złotych w skali roku.
Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe
Automatyczne obniżenie wysokości podatku dochodowego od wynagrodzenia z tytułu umów o pracę i umów zleceń dla osób, które osiągnęły prawo do przejścia na emeryturę, a zdecydują się na kontynuację zatrudnienia. Kwota z obniżki podatku dochodowego zostanie automatycznie przekazywana na IKE

- informuje na Twitterze Arkadiusz Pączka, wiceprzewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, po zapoznaniu się z Krajowym Planem Odbudowy. Rząd nie opublikował jeszcze oficjalnie tego dokumentu, ale jest on już konsultowany m.in. z organizacjami pracodawców. 

Także z informacji portalu money.pl wynika, że rząd planuje wprowadzić "możliwości zwiększania dochodów na emeryturze". Ma to "wspomagać zatrzymywanie na rynku pracy osób w wieku emerytalnym".

Co jednak kluczowe, z informacji money.pl wynika, że zmiana miałaby wejść w życie dopiero w 2025 r.

Średnia długość życia mieszkańców Opola należy do najdłuższych w kraju.Podatek od emerytury. Jak obliczyć? Ile wynosi emerytura netto?

Większość Polaków szybko przechodzi na emeryturę

Rząd przyznaje w Krajowym Planie Odbudowy (KPO), że "stosunkowo niski poziom emerytur osób przechodzących na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku" jest "istotnym wyzwaniem". Jako przyczynę takiego stanu rzeczy rząd wymienia się m.in. relatywnie krótki okres składkowy. 

To prawda - większość Polaków przechodzi na emeryturę tuż po osiągnięciu wieku emerytalnego, który rząd PiS obniżył w 2017 r. Wprawdzie z roku na rok ten odsetek spada (według danych ZUS z ok. 80 proc. w latach 2015-2017 do 60 proc. w 2020 r.), ale po pierwsze - nadal to mnóstwo osób, a po drugie - zwykle przedłużenie aktywności zawodowej trwa kilka miesięcy, a nie lata.

Skoro rząd planuje zachęty do dłuższej pracy, to najwidoczniej mimo wszystko nie uważa tej sytuacji za idealną. Zresztą w KPO pisze otwarcie o propozycji "efektywnego wydłużania wieku emerytalnego".

Według danych ZUS w ostatnich latach stopa zastąpienia - czyli stosunek emerytury to wysokości ostatniej pensji przed przejściem na emeryturę - to niewiele ponad 50 proc. Eksperci Instytutu Emerytalnego alarmowali niedawno wręcz, że to już tylko ok. 42 proc.

Emerytura z ZUS.Emerytura minimalna dla każdego? Jest odpowiedź Ministerstwa Rodziny

Praca na emeryturze bez PIT - ile można by zyskać?

Zakładając, że dana osoba na umowie o pracę zarabia 5 tys. zł brutto, to comiesięczna zaliczka na podatek wynosi 313 zł. W innym przykładzie, od zarobków na poziomie np. 4 tys. zł zaliczka na PIT wynosi 233 zł miesięcznie. Zgodnie z pomysłem rządu, takie kwoty mogłyby zasilać Indywidualne Konto Emerytalne. 

Szczegóły propozycji nie są znane. Niemniej zgodnie z aktualnymi zasadami IKE, można z nich wypłacać środki bez podatku od zysków kapitałowych (ani innych potrąceń) po ukończeniu 55-60 lat, jeśli wpłacało się na nie środki w co najmniej pięciu dowolnych latach albo ponad połowa wartości wpłat nastąpiła co najmniej pięć lat przed wypłatą.

Być może jednak w tym konkretnym przypadku w regułach IKE wprowadzono by wyjątek - na podobnej zasadzie, jak na potrzeby reformy OFE tworzy się "IKE bis" o innych zasadach niż dla standardowych kont.

Środki na IKE są dziedziczne.

Więcej o: