PIT za 2020 r. To ostatni dzień na złożenie zeznania. Za spóźnienie grożą kary

30 kwietnia to ostatni dzień na złożenie zeznania PIT za 2020 r. Jednak kary za spóźnienie można uniknąć, wyrażając czynny żal.
Zobacz wideo PIT 2020. Jak skorzystać z nowych ulg związanych z pandemią?

Ministerstwo Finansów nie planuje wydłużenia terminu składania rocznego zeznania PIT za 2020 r. To oznacza, że deklarację PIT należy złożyć do 30 kwietnia. Podatnicy powinni dopełnić swoich obowiązków najpóźniej w piątek, aby uniknąć konsekwencji.

Rozliczenie podatkówOstatnie chwile na rozliczenie PIT. Ulgi podatkowe. Co można odliczyć od podatku?

PIT za 2020 r. Czynny żal może pomóc w uniknięciu kary za spóźnienie w rozliczeniu

Złożenie deklaracji PIT po terminie może zostać potraktowane jako wykroczenie skarbowe. Grzywny zazwyczaj sięgają kilkuset zł, jednak osoby, które regularnie spóźniają się z rozliczaniem, mogą zostać potraktowane surowiej. W tym kontekście warto przypomnieć, że od 1 maja wchodzi w życie nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym, która podwyższy maksymalną kwotę kary za wykroczenia skarbowe z dwukrotności do pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia, czyli do 14 tys. zł.

Ministerstwo Finansów zapewniało, że kary tej wysokości nie będą dotyczyły drobnych wykroczeń skarbowych.

Zmiana wysokości górnej granicy kary grzywny za wykroczenie skarbowe nie będzie miała wpływu na wysokość mandatów za drobne wykroczenia skarbowe. Podwyższona stawka nie będzie stosowana np. w przypadku złożenia zeznania PIT po terminie. Wyższych mandatów mogą spodziewać się natomiast przemytnicy czy handlarze nielegalnymi wyrobami akcyzowymi oraz przemytnicy gotówki przez granicę Unii Europejskiej, którzy wbrew obowiązkowi nie zgłaszają jej przewozu przez granicę w kwocie powyżej równowartości 10 tys. euro

- wyjaśnił Jakub Nagórski, zastępca dyrektora Departamentu Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów.

Jeśli podatnik nie złoży deklaracji lub nie zapłaci należnego podatku w terminie, powinien złożyć tzw. czynny żal. Jest to zawiadomienie informujące urząd skarbowy o spóźnieniu. W niektórych sytuacjach naczelnik urzędu skarbowego lub naczelnik urzędu celno-skarbowego może odstąpić od nałożenia kary. Jednak aby uniknąć konsekwencji, czynny żal należy złożyć, zanim wykroczenie zostanie udokumentowane i zanim organy ścigania rozpoczną kontrole.

Urząd skarbowyWiceminister: Zależy nam, by osoby najmniej zarabiające płaciły najmniej

Rozliczenia PIT można dokonać za pośrednictwem internetu

Roczną deklarację PIT można złożyć korzystając z usługi Twój e-PIT, systemu e-Deklaracje lub w formie papierowej. Jednak ministerstwo finansów wskazuje na dużą popularność rozliczania się właśnie za pośrednictwem internetu.

W usłudze Twój e-PIT złożono już ponad 5,4 mln deklaracji, co potwierdza, że to bardzo popularny sposób na rozliczenie PIT. Osoby, dla których przygotowaliśmy zeznania roczne zachęcam do zalogowania się do e-Urzędu Skarbowego i sprawdzenia swojego PIT, zanim zostanie on automatycznie zaakceptowany. W ten sposób można jeszcze uwzględnić brakujące odliczenia, zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego, do której ma trafić 1% podatku

- informuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Z kolei, jak zauważa Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Skarbowej, do urzędów skarbowych wpłynęło już ponad 14,2 mln e-PIT-ów za 2020 rok. "Urzędy szybciej zwracają nadpłatę podatku z zeznań elektronicznych. Podatnicy, którzy złożyli PIT przez internet, otrzymają zwrot nadpłaty do 45 dni. Dla rozliczeń składanych papierowo termin ten wynosi 3 miesiące" - dodała.

W przypadku złożenia błędnych informacji, zeznanie PIT należy skorygować. Jednak korektę można złożyć również po 30 kwietnia - zarówno poprzez usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub też w sposób tradycyjny na papierowym formularzu.

Więcej o: