Tarcza antykryzysowa. Jest termin naboru wniosków o zwolnienie za marzec i kwiecień

Od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z opłacania składek także za marzec i kwiecień 2021 r. Nadal będzie można uzyskać zwolnienia za grudzień 2020 r., za styczeń i luty 2021 r., jeżeli przedsiębiorcy będą spełniali nowe, określone warunki.

Jak czytamy na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 16 kwietnia 2021 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID 19, przedłużają do 30 czerwca 2021 r. termin na złożenie deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za okres objęty wnioskiem. 

Zobacz wideo Fundusz Odbudowy. Mucha: Głosowanie przeciwko wydaje mi się nie do pomyślenia

Również na podstawie tego rozporządzenia, od 4 maja przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek:

  • za styczeń 2021 r.,
  • albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.,
  • albo za luty 2021 r.,
  • albo za marzec i kwiecień 2021 r.,
  • albo za kwiecień 2021 r.

Wniosek o zwolnienie (RDZ-B7) na podstawie zmienionych przepisów będzie można składać od 4 maja 2021 r. do 30 czerwca 2021 r.

Komu przysługuje zwolnienie ze składek ZUS?

O wsparcie będą mogli wystąpić przedsiębiorcy, którzy działali przed listopadem 2020 roku i 31 marca 2021 r. prowadzili działalność oznaczoną jednym z kodów PKD wskazanych w rozporządzeniu.

Dyrektor ZUS Gertruda UścińskaTarcza antykryzysowa. ZUS przeznaczył na pomoc firmom prawie 20 mld zł

Umorzenie składek i ponowne postojowe z ZUS przysługuje firmom, które zanotowały spadek przychodu o co najmniej 40 proc. Urząd weryfikuje ten warunek, porównując przychód w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających złożenie wniosku do przychodu z miesiąca poprzedniego albo z analogicznego miesiąca roku poprzedniego, albo z lutego 2020 r., albo z września 2020 r. Nowością jest tu więc możliwość porównania przychodu do sytuacji z lutego 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii.

Żeby otrzymać zwolnienie ze składek także za marzec i kwiecień, przedsiębiorca musi złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS do końca czerwca. Jeśli firma ma obowiązek samodzielnego sporządzania dokumentacji rozliczeniowej, to w tym terminie musi dostarczyć również dokumenty rozliczeniowe za marzec i kwiecień. Przedsiębiorcy, którzy zdążyli już opłacić składki za te miesiące, będą mogli uzyskać ich zwrot.