Bloger finansowy ws. podatku: "Nawet taką rzecz potrafią spieprzyć". Ministerstwo reaguje

Popularny bloger finansowy Michał Szafrański gani rząd za zmianę wprowadzoną w środku okresu rozliczeń podatkowych. Uważa, że w jej konsekwencji musi uiścić tzw. daninę solidarnościową "wbrew regulacjom" nie na mikrorachunek podatkowy, ale na zbiorczy rachunek fiskusa. "Nawet tak prostą rzecz jak zebranie pieniędzy od uczciwych podatników potrafią spieprzyć zupełnie bez sensu" - pisze Szafrański na Twitterze. Ministerstwo Finansów informuje, że "wyjątkowo" w tym roku podatek można wpłacić na konto fiskusa.
Zobacz wideo Soboń: W Nowym Ładzie będą też propozycje podatkowe

Jak tłumaczy w serii wpisów na Twitterze Michał Szafrański, twórca popularnego bloga finansowego "Jak Oszczędzać Pieniądze", w tym roku powinien on uiścić tzw. daninę solidarnościową. To dość nowy, dodatkowy podatek dochodowy, który został wprowadzony w 2019 r. Wynosi on 4 proc. od nadwyżki dochodów ponad kwotę 1 mln zł.

Jak tłumaczy Szafrański, do tej pory daninę należało wpłacać na zbiorczy rachunek właściwego Urzędu Skarbowego. Jednak 15 kwietnia z dnia na dzień przepisy się zmieniły i teraz podatek należy wpłacić na osobisty numer mikrorachunku podatkowego (od 2020 r. wpłaca się już na niego np. nadpłatę podatku PIT).

Problem tylko w tym, że część banków nie dostosowała jeszcze swoich systemów do tej zmiany prawnej. Efekt - Szafrański bezskutecznie próbował zlecić przelew daniny solidarnościowej na swój mikrorachunek podatkowy za pośrednictwem mBanku, Banku Millennium oraz Santander Banku. 

Bloger uważa, że to nie one są winne, ale państwo zmieniające przepisy na ostatnią chwilę. Szafrański pisze, że teraz musi "wysłać niemały podatek na inne konto (zbiorcze US) ze świadomością, że robi to wbrew regulacjom i marnować czas na pisanie pism do US o przeksięgowanie". 

Barany! Mieli CAŁY rok na wprowadzenie tej zmiany, ale jakiś geniusz (albo całe ich grono) wpadł na pomysł, że idealnie będzie to zrobić 15 kwietnia - na dwa tygodnie przed zakończeniem okna składania PIT-ów i dopłaty podatków (dla tych co dopłacają). (...) Nawet tak prostą rzecz jak zebranie pieniędzy od uczciwych podatników potrafią spieprzyć zupełnie bez sensu

- grzmi na Twitterze Szafrański.

Jak wytłumaczył na Twitterze Bank Santander, problemem jest opóźnienie aktualizacji listy rachunków bankowych po stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej. 

Obecnie systemy bankowe nie umożliwiają wykonania przelewów z tytułu Daniny Solidarnościowej (formularz DSF-1) zgodnie z ww. Rozporządzeniem tj. bezpośrednio na mikrorachunek podatkowy

- tłumaczy bank.

Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedsiębiorcami w LublinieMorawiecki o podatkach: "Obecny system jest niesprawiedliwy". Zmiany możliwe już w maju

Ministerstwo Finansów tłumaczy: można wyjątkowo przelać na konto fiskusa

14 kwietnia opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, które rozszerzyło grupę podatków, które należy opłacać na mikrorachunek podatkowy, o daninę solidarnościową. Rzeczywiście nie zapisano w nim w zasadzie żadnego vacatio legis - weszło ono w życie następnego dnia po jego publikacji, czyli 15 kwietnia. 

W komunikacie z 29 kwietnia, czyli niedługo po publikacji wpisów na Twitterze przez Szafrańskiego, Ministerstwo Finansów wydało komunikat. Poinformowało w nim, że "podatnicy powinni dokonywać wpłaty z tytułu daniny solidarnościowej na mikrorachunki podatkowe", ale jeśli bank nie umożliwił takiego sposobu zapłaty, to "wyjątkowo z uwagi na zbliżający się termin 30 kwietnia 2021 r, podatnicy mogą wpłacić daninę solidarnościową na rachunek właściwego dla nich urzędu skarbowego".

Czy "wyjątek", o który pisze Ministerstwo Finansów, ma jednak umocowanie w przepisach, czy - jak uważa Szafrański - jest "wbrew regulacjom"? Żaden z przepisów Ordynacji podatkowej nie tłumaczy, co zrobić w sytuacji, gdy podatnik powinien wpłacić daninę na mikrorachunek podatkowy, ale z przyczyn technicznych nie może tego zrobić.

Jeden z przepisów ustawy mówi jedynie, że "minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, mając na względzie uwarunkowania techniczne i organizacyjne umożliwiające przekazywanie należności przy użyciu tego mikrorachunku". 

Podatek od spadku 2021 - kto musi go zapłacić? Zasady ogólne i zwolnienia [KWOTY, WYLICZENIA]Rozliczenie PIT za 2020 rok coraz bliżej. Jak dokonać zapłaty podatku?

Więcej o: