Galerie handlowe ponownie otwarte 4 maja. Jakie obostrzenia obowiązują w sklepach?

Od 4 maja wszystkie sklepy i punkty usługowe, które znajdują się w galeriach handlowych, zostają ponownie otwarte. Opublikowano rozporządzenie, które dotyczy otwarcia sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. Jakie obostrzenia tam obowiązują?

4 maja działalność wznawiają galerie handlowe. W centrach handlowych może działać gastronomia, jeśli oferuje posiłki na wynos. Wznawiają funkcjonowanie również muzea, galerie sztuki i instytucje kultury.

Zobacz wideo Rusza odmrażanie gospodarki. Kiedy otwarte kina, galerie handlowe i restauracje?

Stopniowe odmrażanie gospodarki. Od 4 maja otwarte galerie handlowe

Zgodnie z rozporządzeniem zawartym w Dzienniku Ustaw, od 4 maja wracają galerie handlowe. Od tego dnia wszystkie sklepy będą mogły wznowić działalność w odpowiednim reżimie sanitarnym.

Wybierając się na zakupy, należy pamiętać, że we wszystkich otwartych placówkach handlowych obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych, które zasłaniają usta i nos. Sklepy zobowiązane są do udostępnienia klientom rękawiczek jednorazowych oraz płynów do dezynfekcji dłoni na czas zakupów.

O zachowaniu dystansu, zasłanianiu ust i nosa oraz dezynfekcji dłoni będą przypominać komunikaty głosowe i plansze informacyjne, które zostaną rozmieszczone w galeriach. Personel galerii zobowiązany jest do dezynfekowania powierzchni kilka razy dziennie. Co więcej, galerie mają obowiązek monitorowania liczby osób, które znajdują się w budynku. W centrach handlowych obowiązują limity: jedna osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m kw., oraz jedna osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.

Rząd zapowiada odmrożenia kolejnych sektorów. Następne będą hotele i gastronomia

4 maja otwarte zostaną również muzea, galerie sztuki i instytucje kultury. Rząd zapowiada, że 8 maja wróci działalność hoteli, a 15 maja otworzy się gastronomia na świeżym powietrzu. 29 maja wróci możliwość organizowania imprez okolicznościowych wewnątrz, co jest ogromną szansą dla branży weselnej.

Więcej o: