Na pół nie przetną. Bill i Melinda Gates będą musieli się podzielić odrzutowcem, domami i luksusowymi autami

Bill Gates i jego żona Melinda rozwodzą się po 27 latach małżeństwa. Rozstanie może być niezwykle kosztowne, bo do podziału jest 130 mld dol. Wcześniej podobną decyzję podjął Jeff Bezos, założyciel spółki Amazon.

Bill i Melinda Gates dość nieoczekiwanie ogłosili, że podjęli decyzję o rozwodzie. Twórcy jednej z największej na świecie prywatnych fundacji, działającej od przeszło 20 lat, prywatnie mają całkiem spory majątek. 

"Po wielu przemyśleniach i ciężkiej pracy nad naszym związkiem podjęliśmy decyzję o zakończeniu naszego małżeństwa. W ciągu ostatnich 27 lat wychowaliśmy troje niesamowitych dzieci i stworzyliśmy fundację, która działa na całym świecie na rzecz zapewniania ludziom dostępu do zdrowego i produktywnego życia" - napisali we wspólnym oświadczeniu. 

Para poznała się w Microsofcie, firmie założonej przez Billa, w roku 1987. Ślub wzięła w roku 1994 - Bill Gates był przed czterdziestką, a jego wybranka była młodsza o dekadę. 

Zobacz wideo Najlepszy smartfon do 1300 zł? Wielkie starcie chińskich "średniaków" [TOPtech]

Odrzutowiec i wiele nieruchomości. Czym podzielą się Gatesowie?

Do małżeństwa, które, co podkreślają amerykańskie media, nie podpisało intercyzy, należy spory majątek. Szacowany jest na 130,5 mld dol. - zgodnie z rankingiem Forbesa. Bill Gates wielkich pieniędzy dorobił się głównie dzięki spółce Microsoft. Został dzięki niej najmłodszym miliarderem, który nie odziedziczył majątku. Na liście pojawił się już w roku 1986. 

Wśród tego, co można podzielić, wymienić trzeba prywatny odrzutowiec oraz kilka drogich nieruchomości. Perłą w kornie jest dom o wartości 125 mln dolarów i powierzchni 6100 m kw. 

Siedem sypialni, 18 łazienek, własne kino w stylu art-deco, jadalnia na 24 osoby, basen wewnętrzny i zewnętrzny, a nawet sztuczny strumień z zupełnie prawdziwymi łososiami i pstrągami, to tylko niektóre z atrakcji posiadłości.

Na koncie Gatesów znajduje się też kilka innych domów - na Florydzie i w stanie Wyoming (w tym wypadku to ranczo), wartych odpowiednio 59 i 9 mln dolarów. Para ma też dom w Kalifornii (wart 25 mln dol.).

Luksusowe samochody do podziału

Majątek Gatesów to również wyjątkowo drogie samochody. Wśród nich Porsche 930 Turbo, Jaguar XJ6, Ferrari 348 i rzadko spotykany Porsche 959. 

Wcześniej na rozwód zdecydował się również inny znany miliarder. Jeff Bezos, założyciel spółki Amazon, pomimo rozstania się z długoletnią małżonką i tak może cieszyć się majątkiem wycenianym na 201 mld. dol. Od lipca 2020 roku stan posiadania Bezosa zwiększył się od 25 mld dol. 

Więcej o: