Sondaż. Polacy przeciwko podwyższeniu składki zdrowotnej. Zdecydowane "nie" mówią młodzi

Ponad 60 proc. respondentów nie chce podwyższenia składki zdrowotnej, nawet jeśli pozytywnie wpłynie to na jakość działania ochrony zdrowia - wynika z sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej".

Na odpowiedź "raczej nie" wskazało 24,6 proc. uczestników badania. Zdecydowany sprzeciw wobec możliwości podniesienia składki na ubezpieczenie zdrowotne wyraziło 36,6 proc. respondentów. Nawet jeśli podwyższenie podatków przełożyłoby się jakość świadczeń w ochronie zdrowia i skrócenie kolejek do lekarzy.

Zobacz wideo Ziobro przeciw KPO i reformie OFE. Semeniuk: Mamy do czynienia z polityką, a nie merytoryką

Sondaż. Polacy nie chcą podwyższenia składki zdrowotnej. Sprzeciw wyraziło ponad 60 proc. badanych

Odmiennego zdania jest natomiast 31,4 proc. badanych. Odpowiedź "raczej tak" wybrało 20,6 proc. badanych. "Zdecydowane tak" koncepcji podniesienia składki zdrowotnej powiedziało zaledwie 10,8 proc. respondentów. 

7,3 proc. uczestników badania nie ma opinii w tej sprawie.

Do płacenia wyższej składki zdrowotnej najbardziej kwapią się osoby w wieku 50-59 lat - niemal połowa respondentów z tej grupy opowiedziała się za takim rozwiązaniem. Z kolei największą liczbę przeciwników podnoszenia stawki ubezpieczenia zdrowotnego - 73 proc. - znajdziemy wśród młodych, w wieku 18-29 lat.

Studio Biznes/Fot.Gazeta.plOgromna dziura w ZUS-ie? "Bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Składka zdrowotna w Polsce wynosi obecnie 9 proc. wynagrodzenia i jest niższa niż np. w Czechach. Jak przypomniało RMF FM, już pod koniec lat 90. eksperci przekonywali, że opłata powinna wynosić 11 proc., jednak nie pozwolić na to nie chciał wicepremier Leszek Balcerowicz. Wysokość składki ustalono wówczas na 7,5 proc., a od 2007 r. utrzymuje się na stałym poziomie 9 proc. Nieoficjalne doniesienia mówią o tym, że reforma ubezpieczenia zdrowotnego może być jednym z elementów zapowiedzianego przez rząd PiS Nowego Ładu. 

Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono 23 kwietnia na próbie 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski. 

Więcej o: