Niemcy oferują 100 euro osobom, które zdecydują się tam zamieszkać. Na ochotników czeka również karta zniżkowa do wykorzystania w wielu punktach w mieście.
Świadczenie w wysokości 100 euro należy się osobom, które rozpoczną naukę na lokalnej uczelni, lub kształcenie zawodowe. Muszą też zostać tam do końca roku, w którym złożą wniosek o dodatek pieniężny - pisze money.pl.
Z kolei ci, którzy zameldują się w mieście, nawet jeśli nie są studentami, otrzymają kartę zniżkową, która zawiera vouchery na kawę, posiłki, czy na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Sytuacja demograficzna w Greifswaldzie pogorszyła się od momentu zjednoczenia Niemiec. Region się wyludnia, a młodzi ludzi wyjeżdżają tam, gdzie czekają ich lepsze perspektywy, a tym samym wyższe pensje. Przyszedł więc czas na walkę o powrót stałych mieszkańców.
Miasto chce przyciągnąć między innymi osoby pochodzące z Berlina - do stolicy jest stamtąd zaledwie 200 kilometrów. Berlińczycy z kolei często wybierają się do Greifswaldu na studia, ale się tam nie meldują. Jest też cała grupa osób, która dojeżdża na zajęcia - mówiła portalowi money.pl studentka z tamtejszego uniwersytetu.
Berlińczycy nie są jednak jedyną grupą, na którą liczą Niemcy. Jedyne 100 kilometrów dzieli Greifswald od polskiej granicy. Z szacunków niemieckich władz wynika, że w całym powiecie mieszka ponad 6,1 tysięcy obcokrajowców, a największą grupę spośród nich stanowią Polacy.
"Jeśli przeprowadzają się Państwo do Greifswaldu, rozpoczynają naukę zawodu lub studia i po raz pierwszy rejestrują w naszym mieście główne miejsce pobytu, mogą się Państwo ubiegać o dodatek z tytułu zmiany miejsca zamieszkania w Referacie Spraw Obywatelskich" - czytamy na stronie Greifswaldu. Aby otrzymać 100 euro dodatku, należy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej miasta, a następnie przesłać go wraz z kopią dowodu osobistego lub paszportu, a także z kopią legitymacji studenckiej, lub zaświadczenia o rozpoczęciu nauki zawodowej. Dodatek należy się tym, którzy zostaną w mieście przynajmniej do końca roku, w którym złożą wniosek.