Pieniądze za przeprowadzkę. Oferta niemieckiego miasta atrakcyjna m.in. dla Polaków

Za "zakotwiczenie" się w portowym Greifswaldzie władze oferują specjalne świadczenie. Dotyczy to zarówno obywateli Niemiec, jak i Polaków, którzy obecnie stanowią większość wśród obcokrajowców w regionie.

Niemcy oferują 100 euro osobom, które zdecydują się tam zamieszkać. Na ochotników czeka również karta zniżkowa do wykorzystania w wielu punktach w mieście.

Zobacz wideo Niemcy - po prostu przyjazne

Świadczenie za przeprowadzkę do Greifswaldu. Komu się należy?

Świadczenie w wysokości 100 euro należy się osobom, które rozpoczną naukę na lokalnej uczelni, lub kształcenie zawodowe. Muszą też zostać tam do końca roku, w którym złożą wniosek o dodatek pieniężny - pisze money.pl

Z kolei ci, którzy zameldują się w mieście, nawet jeśli nie są studentami, otrzymają kartę zniżkową, która zawiera vouchery na kawę, posiłki, czy na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Polacy w Greifswaldzie. Stanowią tam największą grupę obcokrajowców

Sytuacja demograficzna w Greifswaldzie pogorszyła się od momentu zjednoczenia Niemiec. Region się wyludnia, a młodzi ludzi wyjeżdżają tam, gdzie czekają ich lepsze perspektywy, a tym samym wyższe pensje. Przyszedł więc czas na walkę o powrót stałych mieszkańców.

Miasto chce przyciągnąć między innymi osoby pochodzące z Berlina -  do stolicy jest stamtąd zaledwie 200 kilometrów. Berlińczycy z kolei często wybierają się do Greifswaldu na studia, ale się tam nie meldują. Jest też cała grupa osób, która dojeżdża na zajęcia - mówiła portalowi money.pl studentka z tamtejszego uniwersytetu. 

Podróżni na lotnisku (zdjęcie ilustracyjne) Biura podróży nie chcą oddawać pieniędzy za vouchery. Radzą, by je sprzedać

Berlińczycy nie są jednak jedyną grupą, na którą liczą Niemcy. Jedyne 100 kilometrów dzieli Greifswald od polskiej granicy. Z szacunków niemieckich władz wynika, że w całym powiecie mieszka ponad 6,1 tysięcy obcokrajowców, a największą grupę spośród nich stanowią Polacy.

Greifswald. Jak złożyć wniosek o dodatek?

"Jeśli przeprowadzają się Państwo do Greifswaldu, rozpoczynają naukę zawodu lub studia i po raz pierwszy rejestrują w naszym mieście główne miejsce pobytu, mogą się Państwo ubiegać o dodatek z tytułu zmiany miejsca zamieszkania w Referacie Spraw Obywatelskich" - czytamy na stronie Greifswaldu. Aby otrzymać 100 euro dodatku, należy wypełnić odpowiedni formularz dostępny na stronie internetowej miasta, a następnie przesłać go wraz z kopią dowodu osobistego lub paszportu, a także z kopią legitymacji studenckiej, lub zaświadczenia o rozpoczęciu nauki zawodowej. Dodatek należy się tym, którzy zostaną w mieście przynajmniej do końca roku, w którym złożą wniosek.

100 mln euro dla CPK. Krajowy Plan Odbudowy wesprze inwestycje kolejowe 100 mln euro dla CPK. Krajowy Plan Odbudowy wesprze inwestycje kolejowe

Więcej o: