Zakaz handlu. Czy jutro jest niedziela handlowa? Czy 9 maja sklepy są otwarte?

Rząd mimo nacisków branży handlowej nie zmienił w trakcie pandemii zasad dotyczących zakazu handlu w niedzielę. Czy 9 maja to niedziela handlowa? Gdzie jutro zrobić zakupy?

Zakaz handlu w niedzielę w życie wszedł w 2018 roku. Na początku sklepy były zamknięte jedynie raz w miesiącu. Przepisy jednak sukcesywnie zaostrzano i od 2020 roku obowiązuje w pełnej formie. Na ten rok rząd zaplanował zaledwie siedem niedzieli handlowych, a ich terminy powiązane są z ważnymi wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak początek roku szkolnego, czy święta kościelne.

Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą: hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Branża handlowa od początku pandemii naciska, by na jej czas poluzować przepisy, co rozłożyłoby ruch w sklepach. Sektor apelował również o dodatkowe niedziele handlowe. Rząd nie przychylił się jednak do tych postulatów.

Zakaz handlu. Czy 9 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy będą jutro otwarte?

9 maja to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Kaufland.

Prezes TK Julia Przyłębska podczas rozprawy dot. nowelizacjii ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Warszawa, 8 marca 2016Niedziele handlowe przywrócone? TK oceni, czy zakaz handlu jest konstytucyjny

Zakaz handlu w niedzielę nie obejmuje niewielkich sklepów osiedlowych i sieci działających na zasadzie franczyzy. Zalicza się do nich m.in. Żabka. Sklepy te muszą spełnić jednak jeden z  następujących warunków - za ladą musi stać właściciel bądź osoba zatrudniona na umowie o dzieło. Planując zakupy niedzielne w tego typu sklepach, warto pamiętać, że pracują one w innych godzinach niż w dni powszednie.

Kraków Protest budżetowki - NSZZ SolidarnośćZakaz handlu w niedziele zaostrzony? "Solidarność" stawia ultimatum

Dodatkowo otwarte będą apteki oraz stacje benzynowe. Z powodu obostrzeń restauracje i kawiarnie mogą prowadzić tylko sprzedaż na wynos.

Niedziele handlowe 2021. Lista niedziel z dozwolonym handlem 

W 2021 roku zaplanowano siedem niedziel handlowych. Za nami już trzy z nich. Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.

Dwie pierwsze związane są z końcem i początkiem nowego roku szkolnego. Dwie ostatnie mają rozładować ruch w sklepach przed świętami Bożego Narodzenia. 

Więcej o: