Zakaz handlu. Czy 9 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dzisiaj otwarte?

Zakaz handlu w niedziele obowiązuje w pełnej formie od początku 2020 roku. Do końca roku pozostały zaledwie cztery z siedmiu zaplanowanych na ten rok niedziel bez zakazu handlu. Czy 21 lutego to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w Polsce w 2018 roku. Wtedy jednak funkcjonował jeszcze w ograniczonej formie - w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca sklepy były normalnie otwarte. Rokrocznie jednak zapisy są zaostrzane. Od 2020 r. zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w pełnej formie. W związku z tym, w 2021 roku duże sieci sklepów otwarte są w niedziele zaledwie siedem razy. Daty zostały wybrane nieprzypadkowo, powiązane są z ważnymi wydarzeniami, typu święta czy zakończenie roku. Sprawdź, kiedy jest najbliższa niedziela handlowa. 

Zobacz wideo Rząd luzuje obostrzenia. W maju wrócą: hotele, sklepy, gastronomia, sport i szkoły

Zakaz handlu. Czy 9 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dzisiaj otwarte?

Nie, sklepy nie będą dziś otwarte, ponieważ 9 maja to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że zamknięte są centra handlowe i sklepy sieciowe, jak Biedronka, Lidl i Carrefour.

Prezes TK Julia Przyłębska podczas rozprawy dot. nowelizacjii ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Warszawa, 8 marca 2016 Niedziele handlowe przywrócone? TK oceni, czy zakaz handlu jest konstytucyjny

Przepisy o zakazie handlu wymierzone są w największe placówki handlowe. Zakupy jednak można zazwyczaj zrobić w sklepach osiedlowych bądź działających na zasadzie franczyzy, jak chociażby sieć sklepów Żabka. Za ladą musi stać ich właściciel lub osoba zatrudniona na umowę o dzieło lub zlecenie. Sklepy te są w niedziele otwarte zazwyczaj w krótszym wymiarze czasowym. Poza tym otwarte są m.in. stacje benzynowe oraz apteki. 

Kraków Protest budżetowki - NSZZ Solidarność Zakaz handlu w niedziele zaostrzony? "Solidarność" stawia ultimatum

Niedziele handlowe 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych trzy już za nami. Pozostałe związane są z końcem i początkiem roku szkolnego oraz świętami Bożego Narodzenia. Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: