"Zmieniali" olej napędowy w smar i unikali VAT-u. Grupa przestępcza spowodowała straty na 32 mln zł

Dziewięć osób zostało zatrzymanych na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się wyłudzaniem VAT z nielegalnego obrotu paliwami. Straty Skarbu Państwa szacuje się na ponad 32 miliony złotych.

Zatrzymania dokonali funkcjonariusze Zarządu w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z Podlaskim Urzędem Celno-Skarbowym. Trzy osoby zostały tymczasowo aresztowane.

 

Straty wyniosły ponad 32 miliony złotych

Jak podaje CBŚP i podlaski oddział Krajowej Administracji Skarbowej, grupa przestępcza działała w latach 2016-2018. Jej działalność doprowadziła do uszczuplenia należności Skarbu Państwa z tytułu VAT, akcyzy i opłaty paliwowej na kwotę ponad 32 milionów złotych.

Zobacz wideo Rekordowe ceny uprawnień do emisji CO2. Baca-Pogorzelska: Energia będzie bardzo droga

Z ustaleń śledczych wynika, że trzy niemieckie spółki nabywały w litewskiej firmie około 160 cystern oleju napędowego miesięcznie. Następnie olej ten był przewożony do Niemiec, gdzie zmieniano jego przeznaczenie na olej smarowy. W rzeczywistości towar dalej odpowiadał jednak parametrom oleju napędowego. Na dalszym etapie fikcyjnych transakcji niemieckie spółki sprzedawały olej smarowy na rzecz szeregu firm zarejestrowanych na Łotwie, które pełniły rolę "znikających podatników". Finalnie, po przetransportowaniu z Niemiec na teren Polski, olej smarowy trafiał do odbiorców jako olej napędowy, bez płacenia podatku akcyzowego, podatku VAT i opłaty paliwowej.

Zatrzymano dziewięć osób

Dwóch zatrzymanych usłyszało zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, dwóch udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wszystkie dziewięć osób usłyszało zarzuty popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.

Zatrzymanie podejrzanych o wyłudzenia VAT CBŚP i KAS uniemożliwiły wyłudzenie 340 mln zł VAT

Na wniosek prokuratora, wobec trzech zatrzymanych, w tym dwóch osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. W stosunku do pozostałych zatrzymanych zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego oraz dozoru Policji połączonego z zakazem opuszczania kraju. Śledztwo jest w toku, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Więcej o: