Fałszowali dokumenty i zakładali fikcyjne konta bankowe. Wyłudzili ponad 4,5 miliona złotych

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko zorganizowanej grupie przestępczej, która działała na szkodę banków, firm leasingowych i osób fizycznych. Osiemnastu osobom grozi za popełnienie zarzucanych czynów do 15 lat więzienia.

Z ustaleń prokuratury wynika, że oskarżeni, pozyskując dane klientów z systemów bankowych, przy użyciu sfałszowanej dokumentacji dokonywali kradzieży pieniędzy z kont pokrzywdzonych, przelewając je na tworzone specjalnie w tym celu kolejne rachunki bankowe. Ponadto członkowie grupy podrabiali dokumenty: dowody osobiste, prawa jazdy, zeznania podatkowe w celu ich wykorzystania przy popełnianiu oszustw na szkodę firm leasingowych oraz operatorów telekomunikacyjnych.

Zobacz wideo Bronisław Komorowski gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (10.05)

Z kont bankowych wyłudzono ponad 4,5 mln złotych

Oskarżeni, podszywając się pod posiadaczy rachunków bankowych, doprowadzili jeden z banków i jego klientów do strat o łącznej kwocie ponad czterech i pół miliona złotych. Prokuratorzy ustalili, że grupa posługiwała się uprzednio podrobionym dokumentem na dane właściciela rachunku. Następnie jej członkowie złożyli oświadczenie o zmianie danych dostępowych do usług bankowości on-line, dzięki czemu uzyskali dostęp do rachunków bankowych, prowadzonych przez bank na rzecz danego klienta. Posiadając dostęp do rachunków, oskarżeni dokonali przelewu środków pieniężnych na inny rachunek, z którego transferowali środki na kolejne rachunki bankowe, założone przez osoby współdziałające z grupą. Działając w podobny sposób, oskarżeni usiłowali wyłudzić z innego banku środki pieniężne w wysokości około półtora miliona złotych.

OLX Fala wyłudzeń na OLX, potencjalnie największa w historii. Oszukują już oszukanych

Materiał dowodowy pozwolił ustalić, że oskarżeni dopuścili się również szeregu przestępstw na szkodę spółek leasingowych. Wprowadzając firmy w błąd co do tożsamości osoby zawierającej umowę oraz posługując się podrobionymi dokumentami, wyłudzili luksusowe pojazdy o łącznej wartości ponad miliona złotych. Oskarżeni działali także na szkodę firm telekomunikacyjnych. Posługując się podrobionymi dokumentami tożsamości, wyłudzili usługi telekomunikacyjne oraz telefony komórkowe.

Zatrzymano 18 osób

Oskarżeni, celem ukrycia środków pochodzących z popełnianych przestępstw, nakłaniali współoskarżonych do zakładania rachunków bankowych, na które transferowane były wyłudzone środki pieniężne, a także podrabiali dokumenty mające uwiarygodnić przeprowadzane transakcje.

Zlikwidowana grupa 18 osób działała w latach 2016-2018 na terenie Trójmiasta, Warszawy oraz Torunia. W toku śledztwa wobec ośmiu osób stosowany był środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Więcej o: