Polska kupi dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem? Premier: Zleciłem działania

Dom Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej męża Pierre'a, znajdujący się pod Paryżem, został wystawiony na sprzedaż. Premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że zlecił działania, które mają na celu zakup posiadłości. "To miejsce to część polskiej historii" - napisał w mediach społecznościowych.

O wystawieniu na sprzedaż posiadłości znajdującej się w Saint-Remy-les-Chevreuse informowaliśmy w poniedziałek za francuskim dziennikiem "Le Parisien". Dom Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie został zbudowany w 1890 roku ma powierzchnię 120 metrów kwadratowych. Wystawiono go na sprzedaż za 790 tysięcy euro. Wymaga także remontu szacowanego na kwotę ok. 200 tys. euro. Posiadłość była zamieszkiwana przez naukowców w latach 1904-1906 - spędzali tam święta, weekendy oraz wakacje i odpoczywali od zgiełku miasta.

Premier Mateusz Morawiecki zlecił kupno domu Marii Skłodowskiej-Curie

"Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji. To miejsce to część polskiej historii" - napisał premier Mateusz Morawiecki późnym wieczorem na Twitterze.

Kwestię zakupu skomentował również europoseł Jacek Saryusz-Wolski. "Polska winna kupić dom Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryźem i stworzyć tam muzeum poświęcone Wielkiej Polce, by nie żałować poniewczasie tak jak utraconej możliwości zakupu Hotelu Lambert w Paryżu" - napisał na Twitterze. 

Inicjatywę poparł także dr hab. Przemysław Żurawski vel Grajewski i ambasador Polski w Algierii Witold Spirydowicz. "Dom Państwa Curie to byłaby świetna okazja do promocji PL. Przypomnę, Hotel Lambert utracony. Pałacyk Paderewskiego zburzyli Szwajcarzy (znakomity dokument Szlachtycza o tym). Muzeum w Rapersvill zagrożone likwidacją" - napisał w mediach społecznościowych. 

Dom Marii Skłodowskiej-Curie oraz jej męża Pierre'a Curie 

Dom o powierzchni 120 metrów kwadratowych w podparyskim departamencie Yvelines posiada duży ogród o powierzchni 900 metrów kwadratowych, znajduje się również w niewielkiej odległości (ok. 600 m) od stacji kolejki RER. 

W trzypoziomowej posiadłości znajdują się trzy sypialnie, trzy toalety, otwarta jadalnia z kominkiem, salon oraz zamknięta kuchnia z dostępem do piwnicy. Z ogłoszenia wynika, że strych z powodzeniem może zostać przekształcony w apartament. W piwnicy jest także kotłownia, pralnia oraz warsztat. 

Maria Skłodowska-Curie to dwukrotna laureatka nagrody Nobla. Po raz pierwszy nagrodzono ją razem z mężem Pierre'm Curie i Henrim Becquerelem w 1903 roku w dziedzinie fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 roku Polka zdobyła także nagrodę z chemii za odkrycie dwóch pierwiastków - polonu i radu. Jest jedną z czterech osób, w tym jedyną kobietą, które otrzymały Nagrodę Nobla więcej niż raz.

Piotr Curie zmarł w wypadku samochodowym w 1906 roku. W maju tego samego roku Maria Skłodowska-Curie objęła po mężu stanowisko profesorskie w katedrze fizyki na Sorbonie. Tym samym stała się pierwszą profesorką na uczelni. 

Zobacz wideo Pożar katedry Notre Dame. Prokuratura ustala przyczynę
Więcej o: