31 grudnia 2021 roku będzie ostatnim dniem obowiązywania dotychczasowych zasad wypłacania rent i emerytur. Rząd chce bowiem, by z początkiem roku świadczenia długoterminowe były wypłacane wyłącznie na konto. Zmiana obowiązywałaby osoby, które uzyskają uprawnienia po 31 grudnia. W ich wypadku wypłata środków w gotówce byłaby możliwa wyłącznie w "wyjątkowych przypadkach". Rewolucyjna zmiana nie dotknie osób, które uzyskały świadczenia przed końcem roku.
Obecnie transfery gotówkowe stanowią zdecydowaną mniejszość. Wśród osób, które uzyskały uprawnienia do emerytury lub renty w roku 2019, tylko niespełna 20 proc. odbiera gotówkę.
Nowe przepisy mają też zlikwidować jedną z "pułapek", w którą mogą wpaść osoby przechodzące na emeryturę. Dziś, jeśli zdecydują się uzyskać świadczenie w czerwcu, tracą na waloryzacji.
W sprawie interweniował m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich. Argumentował, że osoby, które wystąpiły o przyznanie emerytury w czerwcu, mogą stracić wymierne pieniądze - od 50 do nawet 300 zł. "ZUS, w przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie do stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku, składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu danego roku kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od 1 czerwca roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę" - wyjaśnia RPO.
Rzecznik radzi też, w jaki sposób uniknąć pułapki czerwcowej emerytury. "Emerytury wyższe nawet o 300 zł. Rząd chce rewolucji. Ludzie nie uzyskują z ZUS pełnych informacji o możliwości wstrzymania się ze złożeniem wniosku, wycofania wniosku już złożonego do czasu uprawomocnia się decyzji oraz wiadomości o tym, że wysokość emerytury ustalana jest w istocie w dacie podjęcia jej wypłaty" - informuje RPO.
Kolejną z proponowanych zmian jest zniesienie obowiązku listownego informowania emerytów i rencistów o zmianach wynikających ze stałych wskaźników bądź przepisów. Co to oznacza w praktyce? Świadczeniobiorcy nie zostaną już listownie powiadomieni o przyznaniu "trzynastki" czy wysokości waloryzacji. Dane te będzie można sprawdzić online lub poprosić ZUS o informację.