Nie zaszczepiłeś się? Możesz mieć "rozmowę uświadamiającą". Dotarliśmy do listu wysłanego do lekarzy

- Nikt nie mówi, że lekarz rodzinny ma obowiązek wydzwonić wszystkich swoich pacjentów. Dajemy taką możliwość - stwierdził rzecznik ministerstwo zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że lekarze rodzinni będą mogli sprawdzić, kto zaszczepił się lub zapisał na szczepienie przeciwko COVID-19. Portal Gazeta.pl dotarł do listu, który otrzymują przychodnie.

Lekarze rodzinni są zachęcani, by kontaktować się ze swoimi pacjentami, którzy nie zaszczepili się przeciwko COVID-19, ani nie są jeszcze zapisani na szczepienie. Chodzi o osoby w wieku co najmniej 60 lat. 

Zobacz wideo Dr Pełczyńska-Nałęcz: Epidemia smogu co roku zabiera tyle żyć, ile zabrała epidemia COVID-u

Redakcja Gazeta.pl dotarła do listu, który otrzymują już lekarze pracujący w przychodniach. "W aplikacji gabinet.gov.pl mogą Państwo wygenerować listę pacjentów, którzy stanowią populację danego POZ i uzyskać informację na temat zaszczepienia pacjentów m.in. z grupy wiekowej 60+ lub informację na temat umówionych terminów szczepienia" - czytamy w dokumencie skierowanym do lekarzy.

embed

Lekarze informują, że w liście z Ministerstwa nie ma informacji o tym jak wygospodarować czas na telefonowanie do pacjentów. To dodatkowy obowiązek, który nie jest objęty dopłatami. "Nikt nie uwzględnił, że wpłynie to na liczbę pacjentów, która może zostać przyjęta" - zwraca uwagę jeden z lekarzy w rozmowie z Gazeta.pl

Pacjenci nie chcą się szczepić, lub mają późny termin? Lekarze mają zachęcać i kordynować

Minister zdrowia prosi też "o przeprowadzenie z pacjentami niezaszczepionymi oraz niezapisanymi na szczepienie rozmów uświadamiających korzyści płynące z uzyskania odporności przed wirusem COVID-19".

Pracujący w "peozetach" mają też "koordynować i pomagać pacjentom w umówieniu terminów szczepienia lub przesunięciu terminów szczepienia na wcześniejsze", jeśli dotychczasowe terminy wyznaczono na koniec maja lub czerwiec. 

Lekarz zobaczy, ilu seniorów się nie zaszczepiło

Lekarz może wygenerować szybką listę, na której znajdzie się informacja o postępie szczepień w jego przychodni. Na przykładowym dokumencie widać, że ok. 20 proc. pacjentów w wieku 60+ wciąż ani się nie zaszczepiło, ani nawet nie zapisało.

O szczegółach akcji promującej szczepienia wśród seniorów mówił też rzecznik ministerstwo zdrowia Wojciech. "Nikt nie mówi, że lekarz rodzinny ma obowiązek wydzwonić wszystkich swoich pacjentów. Dajemy taką możliwość. Uznajemy, że lekarzom rodzinnym […] zależy na zdrowiu swoich pacjentów" - stwierdził w rozmowie z Polską Agencją Prasową. 

Wyjaśnił, że wszyscy lekarze POZ uzyskali informacje o wyszczepieniu swoich pacjentów z porównaniem w skali województwa i całego kraju - powiedział Andrusiewicz.

Więcej o: