ZUS. Rekordowa liczba ubezpieczonych w Polsce cudzoziemców. 75 proc. stanowią Ukraińcy

W kwietniu do ubezpieczeń społecznych w ZUS zgłoszonych było ponad 780 tys. cudzoziemców. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy - ok. 75 proc.
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Cudzoziemców ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych jest o 110,3 tys. więcej niż przed wybuchem pandemii COVID-19 i o 14,5 tys. więcej niż w marcu 2021 roku. Największy wzrost w kwietniu 2021 r. (w stosunku do marca) dotyczył obywateli Ukrainy - 10,3 tys.

- Epidemia COVID-19 niewątpliwie miała wpływ na liczbę cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń. Po spadku w drugim kwartale 2020 r., w drugiej połowie 2020 r. ponownie rosła liczba obcokrajowców - do najwyższego w historii poziomu. W grudniu 2020 r. w ZUS było już zarejestrowanych ponad 725 tys. obcokrajowców - powiedziała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Największą grupą obcokrajowców ubezpieczoną w ZUS są obywatele Ukrainy

Spośród 780,5 tys. ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców, ok. 75 proc. stanowią Ukraińcy. - Duży wzrost liczby obywateli Ukrainy w Polsce w dwóch ostatnich kwartałach 2020 r. był wynikiem odblokowania granic po okresie pierwszego lockdownu - powiedziała PAP prof. Gertruda Uścińska, której słowa cytuje serwis Bankier.pl.

Jak dodała, liczba cudzoziemców jest ważną informacją nie tylko dla systemu ubezpieczeń społecznych. - Dane gromadzone w ZUS dotyczące obcokrajowców są ważne również z punktu widzenia całej gospodarki np. rynku pracy - podkreśliła prof. Uścińska.

Więcej o: