San Marino oferuje szczepionkowe wakacje. Turyści będą mogli zaszczepić się Sputnikiem V

Od 17 maja turyści spoza Włoch, którzy zawitają do San Marino, będą mogli zaszczepić się rosyjskim preparatem Sputnik V. Na razie jednak szczepionka nie została zatwierdzona do użytku w Unii Europejskiej.
Zobacz wideo Kiedy przyjąć drugą dawkę szczepionki na COVID-19, jeśli zachorowało się po pierwszej?

Jak informuje Reuters, w środę 12 maja Republika San Marino ogłosiła, że od 17 maja turyści będą mogli skorzystać z oferty zaszczepienia się przeciw COVID-19. Dla przyjeżdżających czeka rosyjski preparat Sputnik V

San Marino zaoferuje turystom szczepienia Sputnikiem V

San Marino to niewielkie śródlądowe państwo, stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Aktualna populacja republiki wynosi 34 tys. osób, z czego 25 tys. zostało już zaszczepionych. W szpitalu nie ma obecnie ani jednego pacjenta covidowego, toteż San Marino zdecydowało rozpocząć kampanię skierowaną do turystów. 

- Kampania turystyki szczepionkowej rozpocznie się 17 maja i dotyczyć będzie cudzoziemców spoza Włoch - powiedział minister turystyki Federico Pedini Amati.

Turyści, którzy zdecydowaliby się przyjąć rosyjski preparat, musieliby zarezerwować pokoje hotelowe co najmniej tydzień przed przyjazdem. Dodatkowo, musieliby zaplanować drugą wizytę - od 21 do 28 dni po otrzymaniu pierwszej dawki, w celu przyjęcia dawki przypominającej. Obie kosztowałyby 15 euro, czyli około 68 złotych.

Sputnik V czeka na wyniki testów Europejskiej Agencji Leków

Szczepionka Sputnik V nie została jeszcze zatwierdzona do użytku w Unii Europejskiej. Europejska Agencja Leków poddaje ją obecnie testom, które mają się zakończyć na początku czerwca. Na początku maja słowacki minister zdrowia Vladimir Lengvarsky przekazał natomiast, że preparat pomyślnie przeszedł testy na Węgrzech.

Dodatkowe badania zostały zlecone po tym, jak szczepionka otrzymała negatywną opinię od słowackiego Państwowego Instytutu Kontroli Leków. Do końca maja mają także nadejść wyniki dodatkowych badań prowadzonych w Rosji

Więcej o: