British Airways i inne linie odwołują loty do Tel Awiwu. "Bezpieczeństwo jest priorytetem"

Od początku tygodnia zaostrza się konflikt między Izraelem a Palestyną. Oba kraje prowadzą wzajemny ostrzał rakietowy. W związku z tym brytyjskie linie lotnicze zdecydowały się zawiesić połączenia z regionem. To samo zrobili inni przewoźnicy, w tym z USA.

Intensywna wymiana ognia między Palestyną a Izraelem zaczęła się kilka dni temu. Oba kraje stosują ostrzał rakietowy, który doprowadził do ofiar śmiertelnych po obu stronach. Palestyńczycy donoszą o kilkudziesięciu zmarłych osobach i kilkuset rannych, Izraelczycy z kolei informowali wczoraj o pięciu ofiarach śmiertelnych. Ograniczone straty po stronie Izraelczyków to zasługa Żelaznej Kopuły, najpotężniejszej tarczy antyrakietowej na świecie, choć Palestyńczycy testują jej wytrzymałość.

Zobacz wideo Grad rakiet nad Tel Awiwem. Dramatyczna relacja Polki

Linie lotnicze zawieszają połączenia z regionem

We wtorek AP poinformowało, że trzy duże amerykańskie linie lotnicze zawiesiły loty z i do Izraela, Chodzi o American Airlines, United Airlines and Delta Air Lines. Powodem jest oczywiście zaognienie konfliktu z Palestyną. Na taki sam krok zdecydowały się British Airways oraz Air Canada. 

Konflikt izraelsko-palestyński Jabłoński: Jesteśmy gotowi ewakuować Polaków z Izraela i Strefy Gazy

United Airlines nie będzie kursowało na trasie z Izraelem aż do soboty. Loty można przebukować do 25 maja. American Airlines i Delta Air Lines wstrzymało połączenia do czwartku włącznie. Air Canada odwołała wtorkowy i środowy lot do Izraela z Toronto. Biritish Airways w trosce o swoich współpracowników i klientów zawiesiło środowe loty z i do Izraela. "Bezpieczeństwo naszych pracowników i klientów jest zawsze naszym priorytetem" - głosi oświadczenie British Airways, które cytuje IAR. Następny lot brytyjskie linie lotnicze zaplanowały na 16 maja i do tego czasu będą obserwowały sytuację, by zdecydować o jego losach. Połączenia odwołały też Virgin Atlantic i hiszpańska Iberia. 

Co zaogniło konflikt?

Zaostrzenie relacji Izraela i Palestyny, jak podaje dziennik "Haaretz" wiąże się m.in. z decyzją izraelskich władz o wysiedleniu z Jerozolimy palestyńskich rodzin, a także ustawieniem barierek na placu przed Bramą Damasceńską. Ostatnia wymiana ognia miała miejsce w połowie kwietnia, na początku Ramadanu. Przez następne dni dochodziło do kolejnych incydentów, które poskutkowały ostatecznie ostrzałem rakietowym. 

Konflikt izraelsko-palestyński Konflikt izraelsko-palestyński. Coraz więcej ofiar, zginęło 5-letnie dziecko

Konflikt między państwami jest większy niż zazwyczaj. W związku z tym różne kraje wzywają o jego wyciszenie, w tym Polska, czy Węgry. 

Więcej o: