Wesela dozwolone, ale bez zespołów muzycznych i DJ-ów. "Lektura rozporządzenia nie pozostawia złudzeń"

Prawnicy alarmują, że w najnowszym rozporządzeniu łagodzącym restrykcje rząd zapomniał o zniesieniu ograniczeń dla zespołów muzycznych i DJ-ów. Oznacza to, że wesela, które od soboty 15 maja mogą się już odbywać, będą najprawdopodobniej musiały obejść się bez oprawy muzycznej.

Od najbliższej soboty 15 maja można już organizować wesela. Przez pierwsze dwa tygodnie będą wyjątkowo skromne, bo zaledwie na 25 osób, ale już z końcem miesiąca wraz z parą młodą bawić będzie się już mogło 50 osób. I tu ważne zastrzeżenie. Do limitów nie zaliczają się osoby zaszczepione dwiema dawkami. 

Zabawa jednak może nie być zbyt huczna, bo rząd przygotował dla nowożeńców "niespodziankę" w rozporządzeniu. Utrzymuje bowiem ono zakaz występowania zespołów muzycznych oraz DJ-ów. 

Zobacz wideo Czy kobiety w ciąży i karmiące powinny się zaszczepić?

- Prowadzenie działalności przez zespoły muzyczne jest dopuszczalne jedynie w zakresie organizowanych bez udziału publiczności działań niezbędnych do przygotowania wydarzeń artystycznych, takich jak próby i ćwiczenia - wyjaśnił w rozmowie z Prawo.pl adwokat Maciej Śledź, partner Kancelarii Nowosielski i Partnerzy.

Jego zdaniem "lektura rozporządzenia nie pozostawia złudzeń" w tej materii. 

Rząd odświeżył harmonogram łagodzenia obostrzeń

W ciągu najbliższych dni zmianie ulegną także inne regulacje dotyczące obostrzeń. Od 15 maja (sobota) zniesiony zostaje obowiązek noszenia maseczek na świeżym powietrzu. W środkach komunikacji miejskiej, sklepach, kościołach, kinach dalej będzie jednak obowiązywać. 

Działalność wznowić będą mogły też lokale gastronomiczne, ale tylko na świeżym powietrzu i przy zachowaniu odpowiedniego dystansu. Konieczne będzie też zachowanie 50-procentowego obłożenia. Do szkół - na razie w systemie hybrydowym - wrócą też starsi uczniowie.

Od 21 maja (piątek) działalność wznowić będą mogły kina, teatry, opery i filharmonie. I tu obowiązywać będą limity (50 proc. miejsc) i reżim sanitarny. 

28 maja lokale gastronomiczne będą już mogły obsługiwać gości wewnątrz, ale i tu konieczne będzie przestrzeganie dystansu społecznego i limitu klientów. Do działalności wrócą też obiekty sportowe  -baseny, siłownie, kluby fitness, solaria. 

Ostatnie przewidziane obecnie złagodzenia zostaną wprowadzone 29 maja (w sobotę) - wtedy wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej. 

Więcej o: