Szczepienia w zakładach pracy. Coraz mniej firm zgłasza się do pilotażowego programu

Uruchomienie szczepień dla wszystkich grup wiekowych sprawiło, że coraz więcej firm rezygnuje z udziału w pilotażowym szczepieniu w zakładach pracy. Akcja rozpocznie się 17 maja.
Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

10 maja uruchomiono rejestrację dla wszystkich osób pełnoletnich. Natomiast 17 maja rozpocznie się pilotażowy program szczepień na COVID-19 w zakładach pracy. Według danych rządowych, do programu zgłosiło się ponad 826 tys. pracowników z 740 firm.

Coraz mniej firmy chętnych do udziału w akcji szczepień w zakładach pracy

Jednak coraz większa liczba osób zaszczepionych w programie szczepień powszechnych przekłada się na mniejszą liczbę przedsiębiorstw, które dziś wyrażają gotowość do wzięcia udziału w akcji szczepień w zakładach pracy. Wcześniej zainteresowanie programem było znacznie większe.

W kwietniu prowadziliśmy rozmowy z ponad setką firm. Obecnie to kilkanaście, kilkadziesiąt przedsiębiorstw. Wynika to z faktu, że wielu pracowników, którzy deklarowali chęć szczepienia w zakładzie pracy, skorzystało z terminów szczepień populacyjnych, po uruchomieniu rejestracji dla roczników 18+. W efekcie firmy obawiają się, czy zdołają osiągnąć i tak już obniżony do 300 osób minimalny limit chętnych

- powiedział dla serwisu Business Insider Dominik Swadźba, założyciel i CEO uPacjenta.

Tuż po ogłoszeniu planu akcji szczepień w zakładach pracy, 14 proc. pracodawców zainteresowało się zorganizowaniem punktów szczepień dla swoich pracowników - wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy" przeprowadzonego na zlecenie Personnel Service. Największe zainteresowanie wykazały firmy średnie zatrudniające od 40 do 249 osób - odsetek pozytywnych odpowiedzi wynosił 20 proc.

Szczepienia w zakładach pracy wystartują 17 maja

Pilotażowy program szczepień w zakładach pracy zostanie uruchomiony w dniach 17-23 maja. Od 1 czerwca rozpoczną się regularne szczepienia w wysokości 300 tys. dawek tygodniowo. Wszystkie zakłady pracy zainteresowane udziałem w programie mogą zgłosić się przez formularz udostępniony na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. W dokumencie należy wskazać liczbę chętnych pracowników do zaszczepienia. Nie trzeba podawać danych personalnych.

Zakład pracy może zgłosić do szczepienia następujące osoby:

  • pracowników;
  • członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych;
  • osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą);
  • studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa);
  • członków rodzin w/w osób.

Aby zakład pracy mógł przystąpić do pilotażowego programu szczepień, musi zgłosić co najmniej 300 chętnych pracowników do przyjęcia preparatu. Pracodawcy muszą zaszczepić wszystkie zgłoszone osoby w ciągu maksymalnie 5 dni.

Więcej o: