Emerytury tylko na konto. Prezeska ZUS: "Zmiana uzasadniona optymalizacją kosztów"

- Absolutnie postulujemy z punktu widzenia bezpieczeństwa, z punktu widzenia optymalizacji kosztów, aby świadczenia systemu publicznego przekazywać na konto - powiedziała w programie "Newsroom WP" prezeska ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Chodzi o nowelizację zakładającą wprowadzenie od 1 stycznia 2022 r. bezgotówkowej formy wypłaty emerytur i rent. Jak tłumaczyła prof. Gertruda Uścińska, zmiana jest uzasadniona nie tylko z punktu widzenia optymalizacji kosztów.

ZUS. Rekordowa liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)ZUS. Rekordowa liczba ubezpieczonych cudzoziemców w Polsce

Wielu świadczeniobiorców wciąż korzysta z formy gotówkowej

- To jest problem ubankowienia - mamy szereg praktycznie bezpłatnych kont, a jednak całkiem sporo świadczeniobiorców nadal korzysta z formy gotówkowej - powiedziała prezes ZUS. Jak dodała, obecnie około 73 proc. świadczeniobiorców posiada konto w banku, a wskaźnik poprawił się w okresie pandemii.

- Przyjęto założenie, że zasada będzie dotyczyła świadczeniobiorców, którzy dopiero wejdą do systemu ubezpieczeń społecznych - podkreśliła w programie "Newsroom WP" prof. Gertruda Uścińska.

ZUSZUS. Ważna zmiana w formularzach zgłoszeniowych

Emerytury tylko na konto. Nowe zasady od 1 stycznia 2022 roku

Rada Ministrów przyjęła nowelizację, która zmieni zasady wypłacania rent i emerytur. Od 1 stycznia 2022 roku świadczenia długoterminowe mają być wypłacane wyłącznie na konto. Rewolucyjna zmiana obowiązywałaby wyłącznie te osoby, które uzyskają uprawnienia do emerytury lub renty po 31 grudnia 2021 roku - w ich przypadku wypłata środków w gotówce byłaby możliwa wyłącznie w "wyjątkowych przypadkach". Rewolucyjna zmiana nie dotknie osób, które uzyskały świadczenia przed końcem roku.

Nowe przepisy mają również zlikwidować jedną z "pułapek", w którą mogą wpaść osoby przechodzące na emeryturę. Dziś, jeśli zdecydują się uzyskać świadczenie w czerwcu, tracą na waloryzacji. Jak wskazywał Rzecznik Praw Obywatelskich, osoby, które wystąpiły o przyznanie emerytury w czerwcu, mogą stracić od 50 do nawet 300 zł.

ZUS, w przypadku ustalania wysokości emerytury w okresie do stycznia do maja i od lipca do grudnia danego roku, składki zapisane na koncie ubezpieczonego po 31 stycznia roku, za który przeprowadzono ostatnią waloryzację roczną, podlegają dodatkowo również waloryzacjom kwartalnym. Natomiast w przypadku ustalania wysokości emerytury w czerwcu danego roku, kwota składek poddana ostatniej waloryzacji rocznej nie podlega dodatkowym waloryzacjom kwartalnym, gdyż została już zwaloryzowana rocznie za poprzedni rok od 1 czerwca roku, w którym zgłoszono wniosek o emeryturę

- wyjaśnia RPO.

Więcej o: