Nieoficjalnie: W Polskim Ładzie zniesienie limitów do lekarzy specjalistów. Są też inne przecieki

Jednym z elementów Polskiego Ładu ma być zniesienie limitów do lekarzy specjalistów - ustalili dziennikarze RMF FM. Czego jeszcze dowiadujemy się z medialnych przecieków na temat nowego programu PiS?
Zobacz wideo Szczepienia w zakładach pracy opóźnione? Witucki: Pod koniec maja to będzie szczepienie "niedobitków"

Zmiana dotycząca limitów ma być wprowadzana stopniowo. Początkowo ich zniesienie ma obejmować dzieci i młodzież, a potem także dorosłych. Ostateczne ma nastąpić do końca przyszłego roku. Ma to skrócić kolejki i sprawić, że nie będziemy latami czekać na kluczowe często zabiegi - podaje RMF FM.

Polski Ład. Rząd może przedstawić pakiet reform ochrony zdrowia 

Szczegóły dotyczące Polskiego Ładu PiS poznamy w sobotę (15 maja) o godz. 10.00. Rządzący mogą m.in.  ogłosić pakiet reform ochrony zdrowia, których zarys  wcześniej przedstawiał minister zdrowia Adam Niedzielski.

W lutym podczas XV Forum Organizacji Pacjentów, szef resortu zdrowia zapowiedział plan odbudowy zdrowia Polaków, który ma składać się z pięciu elementów. Są to: przekucie pilotażu sieci onkologicznej w rozwiązanie systemowe - Krajową Sieć Onkologiczną oraz pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej; zniesienie limitów w dostępie do lekarzy specjalistów, opieka i rehabilitacja pocovidowa oraz program profilaktyki 40 plus.

Polski Ład. Czym jest nowy rządowy program?

Program Polski Ład ma też dotyczyć mieszkań, edukacji, młodych, seniorów, rolnictwa, klimatu, energetyki i kultury. Ma zawierać m.in. szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych. W ramach tego programu rząd może również podwyższyć kwotę wolną od podatku, choć dokładna kwota pozostaje nieznana.

Jak ustalił portal money.pl, rząd planuje m.in. wprowadzić zmiany w systemie podatkowym, aby osoby najmniej i średnio zarabiające płaciły niższe podatki. Pojawią się zachęty w postaci ulg podatkowych dla osób, które zdecydują się pozostać na rynku pracy, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego. Program Polski Ład zakłada również wprowadzenie specjalnych dodatków, np. na opiekę poporodową, a rodzice mają otrzymać wsparcie związane z opieką nad dziećmi, gdy wrócą do pracy. 

Dokument ma 160 stron. Jego szczegóły zostaną podane w pięciu wystąpieniach - ujawnia "Gazeta Wyborcza". 

W ramach prezentacji Polskiego Ładu premier Mateusz Morawiecki ma zapowiedzieć także odbudowę Pałacu Saskiego - dowiedział się nieoficjalnie portal wPolityce.pl. Odbudowa miałaby rozpocząć się już w 2023 r. w ramach realizacji testamentu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Więcej o: