Nowy Ład i wynagrodzenia. Przy jakich kwotach zmiany będą korzystne, kto straci najwięcej? [WYLICZENIA]

Przedstawiony w sobotę przez PiS Nowy Polski Ład zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku czy przesunięcie drugiego progu podatkowego. Jak zapowiadane zmiany wpłyną na wysokość wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowach o pracę i przedsiębiorców? Przy jakich zarobkach zmiany będą korzystne, a przy których nie?

Ekonomiści z Grant Thorton przyznają, że podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych oraz progu drugiej skali podatkowej do 120 tys. złotych można uznać za korzystne zmiany. Niekorzystna dla podatników jest natomiast zmiana, która dotyczy braku możliwości odliczenia składki zdrowotnej. W praktyce oznacza to podwyższenie stawki podatku o 7,75 podstawy wyliczenia tej składki.

Zobacz wideo Nowy Ład to ostatnią deską ratunku dla PiS-u? Cimoszewicz: To tzw. wishful thinking

Nowy Polski Ład - jak zmienią się zarobki osób na umowach o pracę i przedsiębiorców?

"Przy wyższej kwocie wolnej i wyższym progu będziemy mieć do czynienia z dwiema wyższymi stawkami podatkowymi - tj. odpowiednio 24,75 proc. i 39,75 proc., co czyni stawki podatkowe w Polsce bardzo wysokimi. Brak odliczenia składki zdrowotnej spowoduje zniwelowanie korzyści dla osób średnio zarabiających oraz wyższe obciążenia dla osób lepiej zarabiających" - napisano w komentarzu. Składka zdrowotna dla przedsiębiorców nie będzie już ryczałtowa, tylko naliczana na zasadach takich, jak dla umów o pracę (9 proc. dochodu) - co będzie skutkowało wzrostem kosztu na składkę w przypadku osób, których dochody wynoszą nieco powyżej pięciu tys. zł miesięcznie.

W rozmowie z portalem RadioZET.pl doradczyni podatkowa Grant Thorton Małgorzata Samborska podkreśla, że po wejściu w życie zmian zaproponowanych w Nowym Ładzie, zmienią się zarobki zarówno przedsiębiorców, jak i osób z umowami o pracę. - Wynika to wprost z programu, który przewiduje "ulgę w PIT dla osób zatrudnionych na umowę o pracę osiągających roczny dochód w przedziale 70-130 tys. zł". Dzięki uldze reforma będzie neutralna dla podatników zatrudnionych na umowę o pracę z dochodem od 6 do 10 tys. zł miesięcznie. Powyżej tej kwoty zmiany będą niekorzystne - wyjaśnia ekspertka.

Umowa o pracę i zmiany w wynagrodzeniach po Nowym Ładzie

Osoba zatrudniona na umowę o pracę, której wynagrodzenie wynosi 3000 złotych brutto miesięcznie, zyska 154 złote miesięcznie i 1845 złotych w skali całego roku. Pensja na rękę po zmianach wzrośnie z 2202 złotych do 2356 złotych. Przy wynagrodzeniu 4 tys. złotych brutto (2908 zł na rękę) wynagrodzenie wzrośnie o 114 złotych miesięcznie do 3022 złotych netto (wzrost o 1365 złotych w skali roku). Przy pensji 5 tys. złotych brutto pracownik będzie mógł liczyć na 47 złotych wynagrodzenia miesięcznie więcej (z 3613 do 3660 złotych na rękę).

Przy wynagrodzeniu wynoszącym 6 tys. złotych brutto miesięcznie (4 318 zł na rękę) pracownik będzie tracił co miesiąc 20 złotych (4 299 złotych netto). W skali roku jest to 236 złotych. 

Na Nowym Ładzie skorzystają osoby, których dochody mieszczą się w granicy 85-120 tys. złotych - i po zmianach nie będą wliczane do II progu podatkowego. Miesięcznie mogą zyskać około 20 złotych, a rocznie ponad 200 złotych.

Po przekroczeniu II progu, im wyższe zarobki, tym wyższa strata po zmianach. Przy wynagrodzeniu wynoszącym 20 tys. złotych brutto (ponad 13 tys. złotych miesięcznie), pensja na rękę po zmianach będzie miesięcznie niższa o ponad 500 złotych, co w skali roku oznacza stratę nawet ponad 6 tys. złotych.

Pieniądze (zdjęcie ilustracyjne) Emerytura bez podatku po Nowym Ładzie - kto i ile zyska? [WYLICZENIA]

Nowy Ład a wynagrodzenia przedsiębiorców

Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą korzystają z 19-proc. podatku liniowego. W poniższych kalkulacjach pod uwagę wzięto podwyższenie kwoty wolnej, utrzymanie 19 proc. stawki podatku liniowego, zmianę naliczania składki zdrowotnej i zniesienie prawa odliczania tej składki w PIT. Wówczas wynagrodzenie osób prowadzących swoją działalność zmieni się następująco:

Przy 3 tys. brutto (1554 zł na rękę) wynagrodzenie wzrośnie o 268 złotych miesięcznie (do 1821 zł) i o 3215 zł w skali roku. Wzrost wynagrodzenia obserwowany jest także przy pensji od czterech do sześciu tysięcy. Przy 4 tys. brutto jest to wzrost o 368 złotych miesięcznie (do 2731 złotych netto), przy 5 tys. złotych wzrost wynosi 168 złotych (do 3341 złotych netto), a przy 6 tys. złotych o 78 złotych miesięcznie (do 4061 złotych na rękę).

Wyższe niż wyżej wskazane zarobki oznaczają niższe wynagrodzenie netto po zmianach. Przy 7,5 tys. złotych brutto (5199 złotych na rękę) jest to spadek o 57 złotych (do 5141 złotych netto). Przy 10 tys. brutto jest to już o 282 złotych netto wynagrodzenia mniej miesięcznie (z 7224 zł do 6941 zł), a przy 12 tys. zł brutto wynagrodzenie netto będzie niższe o 462 złote (z 8844 zł do 8381 złotych na rękę). Ponad 700 złotych miesięcznie mniej otrzymają przedsiębiorcy, którzy zarabiają 15 tys. złotych brutto miesięcznie. W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą i zarabiających 20 tys. złotych brutto, wynagrodzenie po Polskim Ładzie będzie niższe niż dotychczas i to o aż 1 182 złote miesięcznie - co w skali roku oznacza stratę 14 185 złotych.

Ostatnim odkryciem kontrolujących są braki na koncie Kasy Zapomogowo Pożyczkowej pracowników urzędu Ile będzie kosztować Nowy Ład? Suma jest zawrotna

Więcej o: