"Nowy ład". Nieoficjalnie: Zmiany podatkowe wejdą w życie od nowego roku. Ulgi rok później

Jak ustaliło RMF FM, zmiany podatkowe, które zapowiedziało w sobotę PiS, mają wejść w życie już od nowego roku. Z kolei szerszy dostęp do lekarzy oraz dopłata 12 tys. zł na dzieci rok później.

W sobotę podczas konwencji Prawo i Sprawiedliwość ogłosiło założenia programu społeczno-gospodarczego tzw. nowego ładu, który obejmuje następujące obszary: plan na zdrowie, uczciwa praca - godna płaca, dekady rozwoju, rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, dobry klimat dla firm, czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025 oraz złota jesień życia. Wśród propozycji partii rządzącej znalazły się również podniesienie kwoty wolnej od podatku 30 tys. złotych oraz podwyższenie drugiej stawki podatkowej - z 85 tys. do 120 tys. złotych.

Zobacz wideo Czy nowy podatek od reklam wejdzie w życie?

"Nowy ład" i zmiany w podatkach. Są nieoficjalne terminy

Jak ustalili dziennikarze RMF FM, zmiany podatkowe mają wejść w życie od nowego roku. Rząd będzie chciał je uchwalić do końca listopada. "To by oznaczało, że już od 2022 roku wszyscy przedsiębiorcy zarabiający na rękę poniżej 4,5 tysiąca złotych płaciliby niższe podatki, a wszyscy zarabiający więcej - wyższe" - pisze RMF FM. Z kolei od nowego roku osoby na etacie zarabiające na rękę poniżej 8,2 tys. zł zyskają, a ci, którzy zarabiają więcej - stracą. 

RMF FM podaje, że umowy cywilnoprawne mają zostać w pełni oskładkowane już od stycznia, a od kolejnego roku zlikwidowane. Od 2023 roku - według doniesień - mają być zniesione limity do specjalistów, a także mają ruszyć jednorazowe dopłaty w wysokości 12 tys. zł na drugie lub kolejne dziecko.

Więcej o: