Polski Ład. Emerytura bez podatku mniej korzystna niż "czternastka"? Stracą ci z niskim świadczeniem

Polski Ład, nowy program PiS, zakłada m.in. brak podatku dla emerytur do 2500 zł. Jednocześnie rząd chce zrezygnować z 14. emerytury. Jak wylicza fakt.pl, dla emerytów dostających najniższe świadczenie, nowe rozwiązanie jest mniej opłacalne, niż czternastki.

Trzynastki dla emerytów na stałe wpisały się już w budżet Polski, którego aż 55 proc. idzie na wypłatę rent i emerytur. Nie przyjęły się za to 14. emerytury, których to wypłat nie przewidziano w Wieloletnim Planie Finansowym. Rząd zaproponował natomiast w nowym Polskim Ładzie kwotę wolną od podatku na poziomie 30 tys. zł. To oznacza wprowadzenie też emerytury bez podatku, jeśli wysokość świadczenia nie przekracza 2,5 tys. złotych. Cała ta kwota nie trafi jednak na konto, bo odprowadzona zostanie jeszcze składka zdrowotna, która zostanie zwiększona z 7,75 proc. do 9 proc.  

Zobacz wideo Ogromna dziura w ZUS-ie? "Jak będziemy mieli szczęście, to bieda zajrzy w oczy do końca tej kadencji"

Emerytura bez podatku mniej korzystna niż 14. emerytura

Jak wylicza fakt.pl, emerytura do 2,5 tys. zł bez podatku, jest bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż czternastka dla emerytów, którzy dostają nieco większe świadczenia. Ci, którzy dostają niskie wypłaty, bardziej skorzystaliby na kolejnych 14. emeryturach. Te wynoszą w tym roku 1022,30 zł (wysokość emerytury minimalnej) i otrzymują je emeryci, których wypłaty są nie większe niż 2415 zł. 

W przypadku osób, które otrzymują 1000 zł brutto emerytury (861,26 zł na rękę), roczna wypłata z uwzględnieniem czternastki wynosi 11 357,32 zł. Po zwolnieniu z podatku kwota netto wyniesie 910 zł, co po roku daje 10 920 zł. Kwota z uwzględnieniem czternastki byłaby więc wyższa o 437,32 zł.

W przypadku emerytów otrzymujących 1500 zł wypłata czternastki byłaby opłacalna bardziej o 86 zł.

Zyskają natomiast ci, którzy otrzymują jeszcze wyższe świadczenie. Jeśli jest to 2000 zł brutto, to dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej od podatku, ich świadczenie będzie wyższe o 696,58 zł, niż w przypadku obecnego opodatkowania i wypłaty 14. emerytury. W wyliczeniach fakt.pl nie uwzględnił waloryzacji emerytur na przyszły rok. 

Polacy muszą dłużej pracować

Polacy pracują krótko, ale nie powinniśmy spodziewać się podniesienia wieku emerytalnego, zamiast tego rząd przewiduje zachęty do dłuższego stażu pracy. Miałoby to być m.in. zwolnienie z podatku dochodowego osób, które przekroczyły wiek emerytalny, ale nie pobierają świadczenia. 

Już w styczniu tego roku prezeska ZUS, prof. Gertruda Uścińska zapowiadała, że dzisiejszych 20-, 30- latków czeka nawet pół wieku aktywności zawodowej. Dłuższy staż pracy jest jej zdaniem jedynym sposobem podniesienia wysokości świadczenia. 

Więcej o: