TVN z nowym właścicielem. Fuzja Discovery z WarnerMedia potwierdzona. David Zaslav szefem

WarnerMedia połączy się z koncernem Discovery, który jest właścicielem TVN-u. David Zaslav zostanie szefem nowego podmiotu.
Zobacz wideo Czy Polski Ład będzie rewolucją w mieszkalnictwie?

Spółka AT&T połączy firmę WarnerMedia z Discovery. Fuzja została w poniedziałek 17 maja potwierdzona przez te przedsiębiorstwa - informuje serwis Market Watch. Tym samym potwierdziły się wcześniejsze spekulacje zagranicznych mediów.

AT&T ma otrzymać 43 mld dolarów. Akcjonariusze giganta telekomunikacyjnego będą posiadać 71 proc. udziałów w nowej firmie po sfinalizowaniu transakcji, natomiast akcjonariusze Discovery - 29 proc. Umowa dotycząca fuzji ma zostać sfinalizowana w połowie 2022 roku. Połączonymi koncernami będzie kierował David Zaslav, szef Discovery.

Marcin Dec został nowym prezesem Polska Press Marcin Dec został nowym prezesem Polska Press

AT&T i fuzja z Discovery

AT&T to amerykańskie przedsiębiorstwo telekomunikacyjne, które w 2018 roku zakończyło przejęcie firmy TimeWarner za kwotę 85,4 mld dolarów. Gigant jest również właścicielem m.in. HBO, TNT, CNN i Warner Bros. Kapitalizacja AT&T wynosi 230,19 mld dolarów.

Natomiast Discovery w latach 2012-2015 przejął 100 proc. udziałów Eurosportu. W 2018 roku za 14,6 mld dolarów nabył Scripps Networks Interacitve, poprzedniego właściciela grupy medialnej TVN. Discovery jest warte obecnie 16,69 mld dolarów.

Pilot w dłoni, w tle telewizor. Zdjęcie ilustracyjne Płacisz za kanały, których nie chcesz? UOKiK nie chce "pakietyzacji"

Fuzja AT&T z Discovery. "Streamingowy wyścig zbrojeń"

Fuzja ma wzmocnić pozycję AT&T na stale rosnącym rynku streamingowym. Discovery dociera do widzów w 220 krajach, a w swojej ofercie ma także platformę Discovery+.

- To jest streamingowy wyścig zbrojeń, a AT&T podejmuje ofensywny strategiczny ruch, aby jeszcze bardziej zwiększyć swoją zawartość w bitwie z Netfliksem, Disneyem i Amazon - powiedział dla BBC Dan Ives, starszy analityk giełdowy w firmie Wedbush Securities.

Więcej o: