Umowa zlecenie. PiS chce pełnego oskładkowania. Co to oznacza w praktyce?

Umowy zlecenia zostaną oskładkowane zgodnie z propozycją zawartą w programie "nowy ład" (oryginalna nazwa dokumentu to Polski Ład). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.
Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Umowa o pracę charakteryzuje się pełnym oskładkowaniem. Innymi słowy, z pensji pracownika pobierane są składki na ubezpieczenia społeczne. Pracownik otrzymuje mniejsze wynagrodzenie netto ("na rękę)", ale w przyszłości otrzyma wyższą emeryturę.

Umowa zlecenie a oskładkowanie

W przypadku umowy zlecenia, oskładkowanie zależy od wielu czynników. Jeśli umowa zlecenie jest dla zleceniobiorcy jedynym tytułem do ubezpieczeń, wtedy składki emerytalne i rentowe są obowiązkowe, a składka chorobowa jest odprowadzana dobrowolnie (uczniowie i studenci do ukończenia 26 lat nie są objęci ubezpieczeniem).

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kilku umów zlecenie - wtedy brane pod uwagę są wynagrodzenia wynikające z każdej umowy. Jeśli zleceniobiorca odprowadza składki z jednej umowy zlecenia, z której tytułu otrzymuje co najmniej pensję minimalną, to nie musi już odprowadzać składek z pozostałych umów. To oznacza, że pensja "na rękę" będzie większa w stosunku do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na umowę o pracę.

"Nowy ład". Umowy zlecenia zostaną w pełni oskładkowane od 2022 roku

Program "nowy ład", który został zaprezentowany przez PiS 15 maja, zakłada m.in. wprowadzenie oskładkowania umów zlecenia. Wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku - informuje serwis money.pl.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia spowoduje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od każdej umowy zlecenia. W praktyce oznacza to, że zleceniobiorca otrzyma mniejszą pensję "na rękę", ale w przyszłości będzie mógł liczyć na wyższą emeryturę.

PiS zapowiada likwidację umów cywilnoprawnych

Na dłuższą metę, rząd planuje zlikwidować umowy cywilnoprawne. Kwestia ta również została zapisana w programie Polski Ład. Podczas sobotniej prezentacji, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział powstanie jednego modelu kontrakt pracy. Sugeruje to likwidację zarówno umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało również powstanie 500 tys. nowych miejsc pracy, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, podwyższenie drugiej stawki podatkowej - z 85 tys. do 120 tys. złotych oraz uregulowanie pracy zdalnej.

Więcej o: