Umowa zlecenie. PiS chce pełnego oskładkowania. Co to oznacza w praktyce?

Umowy zlecenia zostaną oskładkowane zgodnie z propozycją zawartą w programie "nowy ład" (oryginalna nazwa dokumentu to Polski Ład). Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku. Wyjaśniamy, co to oznacza w praktyce.
Zobacz wideo Polski Ład zmieni system podatkowy. Kto powinien płacić więcej?

Umowa o pracę charakteryzuje się pełnym oskładkowaniem. Innymi słowy, z pensji pracownika pobierane są składki na ubezpieczenia społeczne. Pracownik otrzymuje mniejsze wynagrodzenie netto ("na rękę)", ale w przyszłości otrzyma wyższą emeryturę.

'Klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych'. Sarnowski o Nowym Ładzie (zdjęcie ilustracyjne)"Klasa średnia nie straci na zmianach podatkowych". Sarnowski o Nowym Ładzie

Umowa zlecenie a oskładkowanie

W przypadku umowy zlecenia, oskładkowanie zależy od wielu czynników. Jeśli umowa zlecenie jest dla zleceniobiorcy jedynym tytułem do ubezpieczeń, wtedy składki emerytalne i rentowe są obowiązkowe, a składka chorobowa jest odprowadzana dobrowolnie (uczniowie i studenci do ukończenia 26 lat nie są objęci ubezpieczeniem).

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku kilku umów zlecenie - wtedy brane pod uwagę są wynagrodzenia wynikające z każdej umowy. Jeśli zleceniobiorca odprowadza składki z jednej umowy zlecenia, z której tytułu otrzymuje co najmniej pensję minimalną, to nie musi już odprowadzać składek z pozostałych umów. To oznacza, że pensja "na rękę" będzie większa w stosunku do wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na umowę o pracę.

"Nowy ład". Umowy zlecenia zostaną w pełni oskładkowane od 2022 roku

Program "nowy ład", który został zaprezentowany przez PiS 15 maja, zakłada m.in. wprowadzenie oskładkowania umów zlecenia. Wicepremier i szef resortu rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku - informuje serwis money.pl.

Pełne oskładkowanie umów zlecenia spowoduje obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne od każdej umowy zlecenia. W praktyce oznacza to, że zleceniobiorca otrzyma mniejszą pensję "na rękę", ale w przyszłości będzie mógł liczyć na wyższą emeryturę.

Budowa mieszkań, zdjęcie ilustracyjne.Polski Ład. Zapowiedzi mogą podbić ceny mieszkań. Jest reakcja na GPW

PiS zapowiada likwidację umów cywilnoprawnych

Na dłuższą metę, rząd planuje zlikwidować umowy cywilnoprawne. Kwestia ta również została zapisana w programie Polski Ład. Podczas sobotniej prezentacji, prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział powstanie jednego modelu kontrakt pracy. Sugeruje to likwidację zarówno umowy zlecenia, jak i umowy o dzieło.

Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało również powstanie 500 tys. nowych miejsc pracy, podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. złotych, podwyższenie drugiej stawki podatkowej - z 85 tys. do 120 tys. złotych oraz uregulowanie pracy zdalnej.

Więcej o: