Zasiłek pogrzebowy. Rząd nie zamierza go podnosić. Kwota nie zmieniła się od dekady

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że zasiłek pogrzebowy w Polsce jest na przyzwoitym poziomie i rząd nie planuje jego zwiększania. Kwota świadczenia nie wzrosła od 2011 roku.

Zasiłek pogrzebowy ostatni raz podniesiono w 2011 roku. Jego kwota wynosi 4 tys. złotych. To jednorazowe świadczenie przysługujące każdemu ubezpieczonemu w razie śmieci.

Mateusz Morawiecki o zasiłku pogrzebowym 

Mateusz Morawiecki odpowiadał w poniedziałek na swoim profilu facebookowym na pytania obywateli w sesji Q&A. Jedno z pytań dotyczyło kwestii podniesienia kwoty zasiłku pogrzebowego. 

Biorąc pod uwagę siłę nabywczą złotówki, mamy zasiłek na bardzo przyzwoitym poziomie i nie mamy zamiaru go zmieniać

- mówił wtedy Mateusz Morawiecki, jak podaje money.pl.

Zaczynali od filmowania ślubów, teraz robią relacje live z pogrzebów. Przedsiębiorcy reagują na pandemięZaczynali od filmowania ślubów, teraz robią relacje live z pogrzebów

Premier uważa, że zasiłek jest wysoki, a jego kwota większa od tych w Austrii czy Słowacji. W związku z tym rząd nie ma w planach jego podwyższenia. Zmienią się jednak procedury ubiegania się o zasiłek pogrzebowy. Droga ma być uproszczona dzięki możliwości złożenia wniosku do ZUS drogą elektroniczną. 

Lewica wnioskowała o podniesienie zasiłku pogrzebowego

W grudniu parlamentarzyści Lewicy złożyli projekt ustawy, wedle którego zasiłek pogrzebowy miał wzrosnąć do 7 tys. złotych. 

Nie może być tak, że ludzie zaciągają pożyczki, żeby chować swoich zmarłych. Naprawdę nie ma co skąpić na pomocy dla ludzi, którzy i tak przeżywają ciężki czas

- stwierdził Adrian Zandberg.

Pogrzeb księcia Filipa będzie skromny i kameralnyPogrzeb księcia Filipa będzie skromny. Taka była wola monarchy

Zgodnie z założeniami projektu kwota zasiłku pogrzebowego powinna być co roku podwyższana na podstawie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent. Obecnie koszty zasiłku wynoszą 1,8 mld rocznie, projekt Lewicy zwiększyłby je niemal dwukrotnie. 

Więcej o: