Zmiany w 500 plus. Wnioski będzie można złożyć wyłącznie przez internet, koniec z wypłatami w gotówce

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wprowada zmiany w 500 plus - zamierza ujednolicić sposób wypłaty pieniędzy. Oznacza to, że rodzice zainteresowani pobieraniem świadczenia będą mogli złożyć wniosek wyłącznie przez internet.

Gminy nie będą już zajmować się przyznawaniem 500 plus. Za obsługę tego programu od przyszłego naboru będzie odpowiadać ZUS.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Duże zmiany w 500 plus. Rodzice złożą wnioski tylko przez internet

- Dążymy do tego, żeby w kolejnej edycji programu Rodzina 500 plus wnioski były składane tylko elektronicznie i tylko raz - poinformowała w poniedziałek ministra rodziny Marlena Maląg.

5 lat programu 500 plusPawłowski: Na dłuższą metę jednym ze skutków "500 plus" będą większe nierówności

Dotychczas rodzic występujący o świadczenie 500 plus musiał wystąpić ze specjalnym wnioskiem do urzędu gminy, w której mieszka. Można było to zrobić za pomocą poczty, internetu lub w urzędzie. Jednak zapowiadane przez resort Rodziny i Polityki Społecznej zmiany sprawią, że rząd pozostawi rodzicom tylko jedną możliwość. Od przyszłego naboru wnioskowanie o 500 plus odbywać się będzie wyłącznie drogą internetową, a przysługujące ze świadczenia pieniądze będą wypłacane jedynie na konto bankowe.

Ministerstwo zapowiada, że trwają prace nad cyfryzacją programu "Dobry Start". Wnioski o świadczenie, w ramach którego rodzice otrzymują corocznie 300 złotych na szkolną wyprawkę dla dziecka, również będzie można składać jedynie przez Internet.

Nowy ŁadNowy Ład. 12 tys. zł dla każdej rodziny na drugie i kolejne dzieci - zasady

500 plus obsłuży ZUS. Gminy są krytyczne wobec tego pomysłu

Za obsługę programu 500 plus będzie odpowiadać ZUS, a nie samorządy. Co więcej, gminy stracą kolejne zadanie, ponieważ trwają prace nad zmianą przepisów, która ma przenieść od lipca 2021 roku do ZUS program "Dobry start". "I chociaż na początku istnienia programu 500+samorządy wskazywały, że jest on dla nich dużym obciążeniem, teraz krytycznie oceniają pomysł jego zabrania" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Marlena Maląg podkreśliła, że program "Rodzina 500 plus" był przełomowy pod względem cyfryzacji. Po raz pierwszy rodzice mogli składać wnioski drogą elektroniczną - w 2016 r. to 20 proc. wniosków złożonych tą drogą, dziś już ponad 80 proc.

Więcej o: