Zakaz handlu. Czy 23 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele bez zmian obowiązuje również w 2021 roku. Czy 23 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są jutro otwarte?

Zakaz handlu w niedziele wprowadzono w 2018 roku, za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Początkowo niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Przepisy były sukcesywnie zaostrzane, a punktem kulminacyjnym jest obecnie obowiązujące prawo. W 2021 roku zaplanowano zaledwie siedem niedziel handlowych, a większość już za nami. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zakaz handlu. Czy 23 maja to niedziela handlowa? Czy sklepy są dzisiaj otwarte?

23 maja to niedziela niehandlowa. W tym dniu nieczynne są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Kaufland.

Zakupy można zrobić w mniejszych osiedlowych sklepach, w których za kasą stoi sprzedawca lub pracownik zatrudniony na umowę o dzieło bądź umowę zlecenie. Przepisy te pozwalają w niedziele działać m.in. znacznej części sklepów sieci Żabka. Ostatnio do tej listy dołączyło kilkadziesiąt Polo Marketów. Jak się okazuje, mimo zakazu handlu w niedziele, w ostatni dzień tygodnia jest otwarte przeszło 10 tys. sklepów. 

Daniel Obajtek prezentuje Orlen w RuchuNieoficjalnie: Orlen i Ruch umożliwią sklepom handel w niedziele. Są już chętni

Z zakazu handlu w niedziele wyłączone są także stacje benzynowe, restauracje, apteki, kawiarnie. 

Niedziele handlowe 2021. [LISTA NIEDZIEL HANDLOWYCH]

Z siedmiu tegorocznych niedziel handlowych zostały już tylko cztery. Ich daty nie zostały wybrane przypadkowo. Najbliższa niedziela handlowa związana jest z zakończeniem roku szkolnego, a kolejna z jego początkiem. Na dwie kolejne będzie trzeba czekać do grudnia, sklepy w niedziele będą bowiem otwarte podczas dwóch tygodni poprzedzających święta Bożego Narodzenia.

Prezes TK Julia Przyłębska podczas rozprawy dot. nowelizacjii ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Warszawa, 8 marca 2016Niedziele handlowe przywrócone? TK oceni, czy zakaz handlu jest konstytucyjny

Kalendarz pozostałych niedziel handlowych w 2021 roku prezentuje się więc następująco: 

  • 27 czerwca,
  • 29 sierpnia,
  • 12 grudnia,
  • 19 grudnia.
Więcej o: